Uszkodzenie samochodu przez grad a odszkodowanie z AC
Blog

Skontaktuj się z nami

24-05-2024
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejszy post

Gotowe pomysły na biznes prosto do Twojej skrzynki

Wyślij

Lato to czas wielu groźnych zjawisk pogodowych. Jednym z nich są gradobicia, które czasami wyrządzają poważne szkody, np. niszcząc samochody. Czy w takim przypadku właściciel pojazdu może uzyskać odszkodowanie z polisy AC?

 

Grad jest coraz bardziej niebezpieczny

 

Zmiany klimatu, jakie można zaobserwować w ostatnich latach, doprowadziły do wielu anomalii pogodowych. Obecnie każde lato jest niezwykle gorące, a upałom nierzadko towarzyszą silne burze i gradobicia.

 

Z meteorologicznego punktu widzenia grad to opad atmosferyczny. Ma on formę bryłek lodu, które najczęściej mają kulisty kształt. Niekiedy zdarzają się opady gradu wielkości piłek golfowych. Powstaje on w wyniku skraplania pary wodnej, która unosi się ku górze i następnie zamienia w bryłki lodu.

 

Opady gradu nie są częstym zjawiskiem atmosferycznym. Jeżeli jednak wystąpią, mogą spowodować liczne szkody, np. w uprawach. Co więcej, spadający z nieba lód może również uszkodzić samochody.

 

Ubezpieczenie AC i gradobicie

 

Zgodnie z prawem każdy kierowca jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Nie chroni ono jednak przed uszkodzeniami pojazdu np. w wyniku gradobicia.

 

Tego typu ochronę może jednak zapewnić polisa autocasco (AC). Obejmuje ona swoim zakresem szkody spowodowane w wyniku działania kierowcy, działania osób trzecich, zjawisk atmosferycznych oraz działania zwierząt.

 

Jeżeli zaś chodzi o gradobicie, polisa AC może zapewniać ochronę na wypadek wystąpienia tego zjawiska. Żeby jednak mieć pewność, czy faktycznie tak jest w danym przypadku, należy dokładnie przeczytać ogólne warunki umowy. Ochrona przed gradobiciem nie jest bowiem standardowym elementem każdej polisy autocasco.

 

Żeby mieć pewność, że dane ubezpieczenie zapewnia taką ochronę, trzeba sprawdzić, czy w ogólnych warunkach umowy znajduje się zapis o ochronie all risk, a więc od wszystkich ryzyk.

 

Gradobicie a ubezpieczenie szyb

 

Ubezpieczenie szyb jest coraz chętniej wybierane przez kierowców. Nic dziwnego, wymiana szyb w niektórych modelach samochodów może być bardzo kosztowna.

 

W przypadku wykupienia tego typu polisy właściciel pojazdu może liczyć na odszkodowanie w razie gradobicia pod warunkiem, że ochrona ta została przewidziana w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Warto to sprawdzić jeszcze przed zakupem ubezpieczenia.

 

Gradobicie może poważnie uszkodzić samochód, o czym można przekonać się, oglądając serwisy informacyjne. Z tego względu warto nie tylko zadbać o odpowiednią polisę, ale i o swój pojazd. Jeżeli jest to możliwe, dobrze parkować go w garażu albo pod wiatą, wówczas będzie on zabezpieczony przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.