Rewolucja w kontroli domów - czy to aby nie nadmierna biurokracja?

Blog

Skontaktuj się z nami

22-09-2023
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejszy post

Gotowe pomysły na biznes prosto do Twojej skrzynki

Wyślij




Rewolucja w kontroli domów

Wraz z uruchomieniem Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) i Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) właściciele budynków muszą przygotować się na nowe kontrole swoich nieruchomości. Czego będą one dotyczyły?


Czym jest CEEB?


W połowie 2021 r. wprowadzony został obowiązek zgłaszania źródeł ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Właściciele i zarządcy różnych typów budynków zostali zobligowani do złożenia deklaracji, w której podali, jakim źródłem ciepła ogrzewane są ich budynki. Głównym celem utworzenia tej bazy danych było zgromadzenie informacji o emisji zanieczyszczeń do atmosfery.


Kwestia składania deklaracji do CEEB wzbudzała wiele kontrowersji, ponieważ niektórzy uważali, że jest to zbyt duża ingerencja w swobody obywatelskie. Obecnie jednak w systemie CEEB znajduje się ogromna liczba deklaracji, a temat obowiązku ich składania ucichł w mediach, aby ponownie wrócić do życia w kontekście Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji.


ZONE - kolejny krok w ewidencji emisyjności budynków 


ZONE to kolejny etap w prowadzeniu ewidencji budynków i ich wpływu na środowisko. System ten ma znacznie większą funkcjonalność niż istniejące dotychczas CEEB. Wprowadzono go w życie we wrześniu 2023 r.


W ramach ZONE udostępnione zostały funkcje istotne dla właścicieli nieruchomości. Warto wspomnieć o tym, że protokoły przeglądu kominiarskiego i wyniki audytu energetycznego trafią do tego systemu. Co ważne, wszystkie te informacje będą dostępne wyłącznie w wersji elektronicznej.


Funkcje ZONE


W ramach ZONE można zgłosić tzw. „kopciucha” – źródło emisji dymu, wskazujące na nielegalne palenie czymkolwiek w kominku. Dzięki temu systemowi, informacje o takim przypadku zostaną przekazane do odpowiednich inspektoratów ochrony środowiska.


Ponadto ZONE umożliwia zamówienie przeglądu kominiarskiego, audytu termoenergetycznego, a także inwentaryzacji budynku. Wszystko to ma na celu weryfikację deklaracji złożonych w CEEB oraz dostarczenie bardziej szczegółowych informacji na temat nieruchomości.


Warto wspomnieć, iż pierwszego dnia funkcjonowania ZONE zarejestrowano 470 zamówień na przegląd kominowy i inwentaryzację budynku. Można się spodziewać, że to dopiero początek i system ten będzie zyskiwał na popularności.


Kłopoty z inwentaryzacją 


Urzędnicy sygnalizują, że wprowadzenie inwentaryzacji budynków budzi pewne trudności. Właściciele starszych obiektów mogą bowiem nie wiedzieć o rodzaju materiałów użytych do ocieplenia budynku, jego roku budowy czy innych szczegółów, których system ZONE wymaga.


Niektóre samorządy wskazują również, iż brakuje im środków finansowych i specjalistów, aby przeprowadzać inwentaryzacje budynków. Jednakże nałożono na nie obowiązek inwentaryzacji 20% budynków w swoim obszarze w ciągu roku. Realizacja tego obowiązku byłaby więc dla wielu samorządów trudne i kosztowne, a niekiedy nawet niemożliwa do wykonania.