Czy przedsiębiorca może sprzedać mieszkanie bez podatku?

Blog

Skontaktuj się z nami

18-07-2024
Czy przedsiębiorca może sprzedać mieszkanie bez podatku?

Prowadzenie działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu jest niezwykle popularnym rozwiązaniem ze względu na niskie koszty. Pojawia się jednak wiele pytań dotyczących rozliczeń podatkowych przy sprzedaży takiej nieruchomości. Najlepszym tego przykładem jest to, czy przedsiębiorca może sprzedać takie mieszkanie bez konieczności uiszczenia podatku.

 

Działalność gospodarcza w mieszkaniu a zwolnienie z podatku

 

Każdy, a już szczególnie początkujący, przedsiębiorca doskonale wie, jakim obciążeniem są koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Z tego względu wiele osób robi, co tylko może, aby je zminimalizować.

 

Rejestrując działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu, nie tylko można uniknąć kosztów związanych z wynajęciem lokalu. Można bowiem również odliczać od podatku część wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania.

 

Niektórzy jednak zastanawiają się, jak wygląda sprzedaż takiego mieszkania. Czy przedsiębiorca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku z tego tytułu?

 

Sprzedaż mieszkania, w którym jest prowadzona działalność

 

Interpretacje wydane przez urzędy skarbowe potwierdzają, że sprzedaż mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej jest traktowana na takich samych zasadach, jak sprzedaż prywatna. Oznacza to, że właściciel nie musi płacić podatku dochodowego, jeśli sprzeda mieszkanie po upływie pięciu lat od jego nabycia, niezależnie od wcześniejszej amortyzacji lokalu. W tym kontekście warto dodać, że w 2023 r. wprowadzony został zakaz amortyzacji lokali mieszkalnych.

 

Potwierdzenie tego stanowiska można znaleźć w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 czerwca 2024 r. (nr 0114-KDIP3-2.4011.433.2024.1.MT). Została ona wydana w sprawie kobiety planującej sprzedaż dwóch mieszkań, które wcześniej wynajmowała w ramach działalności gospodarczej. Otrzymała ona potwierdzenie, że sprzedaż tych nieruchomości nie będzie traktowana jako przychód z działalności gospodarczej. Kluczowe znaczenie w sprawie miał fakt, że mieszkania zostały nabyte w 2013 i 2017 r., a więc ich sprzedaż nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do ich nabycia.

 

Niezwykle ważną kwestią jest również to, że sprzedaż mieszkania, które było amortyzowane, również może być zwolniona z podatku. Przykład stanowi interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 kwietnia 2023 r. Dotyczyła ona prawnika, który wykorzystał mieszkanie w swojej działalności gospodarczej i je amortyzował.

Co ze sprzedażą gruntów?

 

Wskazane powyżej preferencyjne zasady dotyczą wyłącznie mieszkań, a nie gruntów. W interpretacji z dnia 19 czerwca 2024 r. przyznano bowiem, iż sprzedaż gruntów wykorzystywanych w działalności gospodarczej nie korzysta z tych samych preferencji co lokale mieszkalne. Przychody ze sprzedaży działki są zatem traktowane jako przychody z działalności gospodarczej, nawet jeśli dany grunt nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych prowadzonej przez przedsiębiorcę.

 

Sprzedaż mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej może być zwolniona z podatku dochodowego pod warunkiem, że od nabycia nieruchomości minęło pięć lat. Jest to zasada generalna, która znajduje zastosowanie w przypadku wielu nieruchomości. To korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy decydują się na sprzedaż swojego lokalu po zakończeniu działalności gospodarczej. Co ważne, preferencyjne zasady nie dotyczą sprzedaży gruntów.

 

 

 

Sprawdzam ofertę kancelarii

Najpopularniejszy post

Gotowe pomysły na biznes prosto do Twojej skrzynki

Wyślij