Sztuczna inteligencja w firmie - problemy prawne
Blog

Skontaktuj się z nami

11-10-2023
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Gotowe pomysły na biznes prosto do Twojej skrzynki

Wyślij

Sztuczna inteligencja (AI) jest niewątpliwie przyszłością wielu dziedzin naszego życia, która już teraz wnika w wiele jego dziedzin. Jednakże, jak pokazuje raport międzynarodowej kancelarii prawnej DLA Piper, zaawansowane technologie nie tylko przynoszą korzyści, ale także niosą ze sobą liczne wyzwania prawne.


Korzyści i wyzawnia związane ze stosowaniem AI



Z badania wynika, że 96% liderów rynku wdraża rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. Jest to bez wątpienia imponujący wynik, który pokazuje, że firmy uznają AI za kluczowy element swojego rozwoju. Jednocześnie można zauważyć rosnące problemy, szczególnie związane z ochroną danych osobowych. Aż 72% firm decyduje się na zakup gotowych rozwiązań od zewnętrznych dostawców, co może prowadzić do braku odpowiednich zapisów w umowach dotyczących kontroli danych.


Należy dodać, że wiele firm traktuje współpracę z dostawcami AI jak typowy outsourcing usług IT, a to może prowadzić do sporów zarówno z dostawcami, jak i z regulatorami. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie zapisy w umowach i uzyskać oświadczenia od dostawcy, aby uniknąć takich problemów.


Kontrola i bezpieczeństwo danych


W myśl wyników badania 65% firm deklaruje, że przestrzega ładu korporacyjnego w obszarze sztucznej inteligencji, ale jednocześnie aż 39% nie ma wiedzy, w jakim kierunku zmierzają przepisy dotyczące AI. Ponadto 83% firm deklaruje, że dokłada starań, aby przestrzegać ładu korporacyjnego w obszarze sztucznej inteligencji, ale jednocześnie jedna trzecia respondentów twierdzi, że nie ma pewności, czy właściwie stosuje regulacje prawne.


Warto zatem zastanowić się nad tym, czy zespoły prawne zajmujące się kwestiami compliance powinny być bardziej zaangażowane w proces wyboru rozwiązań AI. Mogłoby to bowiem pomóc uniknąć opóźnień, błędów i niedopatrzeń, a także surowych konsekwencji finansowych.