Nowelizacja prawa karnego – surowsze kary za szpiegostwo i dezinformację
Blog

Skontaktuj się z nami

07-09-2023
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Gotowe pomysły na biznes prosto do Twojej skrzynki

Wyślij

Nowelizacja prawa karnego - surowsze kary za szpiegostwo i dezinformację


Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu karnego, która wprowadza istotne zmiany w zakresie sankcji za szpiegostwo i rozpowszechnianie dezinformacji. Nowe przepisy zakładają surowsze kary dla osób działających na rzecz obcego wywiadu oraz tych, którzy próbują wprowadzać w błąd opinię publiczną. Co warto wiedzieć na ten temat?


Surowsze kary za szpiegostwo


Pierwszą kwestią, której dotyczy nowelizacja, jest zaostrzenie kar za szpiegostwo. Dotychczas za przestępstwo to groziła kara wynosząca od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Wskutek nowelizacji sankcja ta została zaostrzona i obecnie szpiegostwo zagrożone będzie karą pozbawienia wolności w wymiarze od 5 do 30 lat. Zmiany nie ominęły również szpiegostwa polegającego na udzielaniu informacji obcemu wywiadowi, które obecnie karane jest karą 3 lat pozbawienia wolności. Po zmianach będzie ono teraz podlegać karze od 8 lat pozbawienia wolności do nawet dożywotniego pozbawienia wolności.


Kierowanie i organizowanie działalności wywiadowczej


Na mocy nowych przepisów wprowadzono również surowsze kary za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski. Mianowicie kara za takie działania wzrośnie z 5 do 10 lat pozbawienia wolności. Co więcej, w przypadku szczególnie poważnych przestępstw możliwe będzie wymierzenie kary dożywotniego pozbawienia wolności. Dożywocie grozi również tym, którzy dokonują dywersji, sabotażu lub popełniają przestępstwa o charakterze terrorystycznym w ramach działalności wywiadowczej.


Penalizacja dezinformacji


Jednym z kontrowersyjnych aspektów nowelizacji są kary za rozpowszechnianie dezinformacji, która ma na celu wywołanie poważnych zakłóceń w ustroju lub gospodarce. Osobom prowadzącym tego rodzaju działania grozić będzie co najmniej 8 lat pozbawienia wolności. Jednakże osoby, które dobrowolnie zrezygnują z dalszej działalności na rzecz obcego wywiadu i ujawnią wszystkie istotne okoliczności swoich czynów wobec polskich służb, mogą uniknąć tych kary.


Zakaz fotografowania obiektów ważnych dla bezpieczeństwa 


Jeszcze większe kontrowersje wzbudza wprowadzenie zakazu fotografowania i filmowania obiektów ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa bez odpowiedniego zezwolenia. Osoby łamiące ten zakaz będą podlegać karze aresztu lub grzywny, a także mogą stracić przedmioty służące do popełnienia takiego czynu. O jakie obiekty chodzi? Przykładowo można wskazać tutaj dworce i linie kolejowe, czy też lotniska.