Usprawiedliwione potrzeby dziecka to obok zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego, jeden z dwóch czynników wpływających na ustalenie wysokości alimentów.
Usprawiedliwione potrzeby to bieżące potrzeby dziecka, jego wydatki, koszty utrzymania, dostosowane do jego wieku, stanu zdrowia, uzdolnień oraz indywidualnych okoliczności; obejmujących zarówno potrzeby materialne, jak i potrzeby niematerialne; stanowiące koszty aktualne, bieżące, nie obejmują wydatków, które mogą zdarzyć się w odległej przyszłość.
Potrzeby dziecka
Do usprawiedliwionych potrzeb dziecka zaliczyć można: potrzeby fizyczne, takiej jak odpowiednie ze względu na wiek i stan zdrowia wyżywienie, ubranie dopasowane do wzrostu i pory roku, zapewnienie mieszkania oraz pokrycie opłat z nim związanych, środki czystości, higieny, lekarstwa, inne koszty leczenia oraz opieki i pielęgnacji w czasie choroby. Potrzeby edukacyjne, polegające na zagwarantowaniu dostępu do edukacji odpowiedniej do uzdolnień dziecka oraz koniecznych do niej narzędzi; podręczników, wyprawki szkolnej, dojazd do szkoły, umożliwienie rozwoju zdolności dziecka, w tym udziału w zajęciach pozalekcyjnych. Potrzeby duchowe i religijne, związane z wyznawaną religią, udział w uroczystościach religijnych, np. Pierwszej Komunii, zaspokojenie potrzeb związanych z potrzebami kulturalnymi, takimi jak wyjście do kina, teatru, na koncert, do muzeum, zakup książek, instrumentów, innych rzeczy związanych z zainteresowaniami i hobby, a także koszty utrzymania zwierząt domowych dziecka. Potrzeby rozrywki i wypoczynku, czyli umożliwienie wypoczynku, rozrywek odpowiednich do wieku. Zakup zabawek, książek, wyjście na basen, do zoo, wyjazdy, wycieczki, obozy, kolonie.