Polski Ład – zmiany, które czekają rodziny
Blog

Skontaktuj się z nami

05-04-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Polski Ład to oprócz zmian podatkowych również liczne propozycje dla rodzin. Ich celem jest nie tylko poprawa sytuacji ekonomicznej Polaków, ale także stworzenie lepszych warunków do szeroko pojętego rozwoju. Na jakie wsparcie mogą więc liczyć rodziny w ramach Polskiego Ładu? Temu zagadnieniu poświęcony jest kolejny artykuł dotykający problematyki najnowszego programu gospodarczego.



Mieszkania bez wkładu własnego


Nie od dziś wiadomo, że poważną przeszkodą w podjęciu decyzji o założeniu rodziny są wysokie ceny mieszkań. Nie każdy ma też możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, głównie z powodu braku środków na wkład własny. Rozwiązaniem tego problemu ma być Polski Ład, w którym przewidziano tak zwaną gwarancję wkładu własnego. Ma ona dotyczyć zakupu pierwszego mieszkania na rynku pierwotnym albo wtórnym oraz budowy domu. Gwarantem jest państwo działające za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Sama gwarancja obejmuje do 20% wartości nieruchomości (nawet do 100 tysięcy złotych) przez 15 lat.



Własny dom bez pozwolenia na budowę


Dużym zainteresowaniem cieszy się możliwość wybudowania własnego domu bez konieczności uzyskania pozwolenia. Dzięki temu inwestycja przebiegnie nie tylko szybciej, ale i taniej. Co jednak ważne, zmiany dotyczą wyłącznie domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 metrów kwadratowych. Inwestor będzie mógł także zrezygnować z kierownika budowy oraz książki budowy, wystarczy bowiem samo zgłoszenie.



Profilaktyka ochrony zdrowia


Zdrowie jest jednym z najważniejszych dóbr, jakie posiada człowiek. Z tego względu politycy przygotowali powszechny i bezpłatny dostęp do badań prenatalnych dla wszystkich kobiet w ciąży. Dzięki temu możliwe będzie szybsze diagnozowanie różnego rodzaju schorzeń i ich leczenie jeszcze przed porodem, a także zapewnienie wyższego poziomu opieki kobietom.

Drugim elementem profilaktyki ochrony zdrowia jest zapewnienie dostępu do szczepień przeciwko wirusowi HPV. Zgodnie ze statystykami każdego roku w Polsce około 3,5 tysiąca kobiet słyszy diagnozę w postaci raka szyjki macicy. Połowa z nich niestety umiera, stąd też rząd postanowił zapewnić im lepszą ochroną poprzez darmowe szczepienia.



Ważne zmiany dla rodziców


Wszyscy rodzice, którzy pracują zawodowo doskonale wiedzą, że łączenie rodzinnej i zawodowej sfery życia bywa niezwykle trudne. Z tego względu rząd przygotował pakiet zmian, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rodziców. Praca może być bowiem wykonywana w sposób zdecydowanie bardziej elastyczny poprzez zastosowanie co najmniej jednego z następujących rozwiązań:

  • wykonywanie obowiązków służbowych w formie telepracy lub pracy zdalnej;
  • zmniejszenie wymiaru godzin;
  • zmiana godzin rozpoczęcia i zakończenia pracy.

Wybór konkretnego rozwiązania uzależniony jest od charakteru wykonywanej pracy, a także od porozumienia pomiędzy pracodawcą i pracownikiem.

Na wsparcie zawodowe mogą liczyć także młode matki. Ze względu na swoją sytuację rodzinną nie mogą one podjąć aktywności zawodowej bądź muszą z niej zrezygnować na pewien czas, co powoduje, że czasami trudno im się odnaleźć na rynku pracy. Mogą one skorzystać ze wsparcia urzędu pracy, gdzie doradcy zawodowi pomogą określić sytuację na rynku pracy, a także zaplanować dalszy rozwój kariery zawodowej, czy też udzielić informacji o możliwościach przekwalifikowania się.


Polski Ład oferuje pakiet rozwiązań dla rodzin, których obecna sytuacja nierzadko nie jest najlepsza. Z całą pewnością to kroki w dobrym kierunku, jednakże nie wiadomo na ile okażą się one skuteczne. Budowa domu czy też zakup mieszkania to w dalszym ciągu niezwykle poważne wydatki, na które nie każdego będzie stać. Z kolei zmiany pracownicze, które dotyczą rodziców, mogą przyczynić się nie tylko do poprawy sytuacji materialnej, ale i do zacieśnienia rodzinnych więzi poprzez możliwość spędzania większej ilości czasu razem.