Polski Ład: zmiany dla rodzin z minimum 4 dzieci
Blog

Skontaktuj się z nami

22-04-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Polski Ład wprowadził szereg zmian do systemu podatkowego. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszą się nowe regulacje dotyczące zobowiązań i ulg podatkowych dla rodzin. Okazuje się, że rodzice co najmniej czwórki dzieci mogą zyskać w ciągu roku nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W jaki sposób można skorzystać na nowych przepisach?Zerowa stawka PIT


Wraz z wejściem Polskiego Ładu rodziny z co najmniej czworgiem dzieci zyskały zupełnie nowy przywilej natury podatkowej. Mianowicie będą one mogły zostać całkowicie zwolnione z podatku dochodowego po spełnieniu określonych prawem warunków. Limitem jest jednak wysokość dochodów – do 85 528 złotych. Chodzi tutaj o następujące dochody:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy;
  • z umów zlecenia;
  • z działalności gospodarczej (bez względu na formę opodatkowania).

Pozostałe dochody nie są objęte nowymi regulacjami. Oznacza to, że na przykład dochody z najmu bądź dywidend wciąż są opodatkowane.

Co ważne, na równi z rodzicami traktowani są także prawni opiekunowie dzieci. Z tego względu nowe przepisy stanowią poważną ulgę dla domowego budżetu wielu polskich rodzin.Kumulacja ulg podatkowych


Rodzice albo opiekunowie prawni czwórki dzieci mogą skorzystać z kumulacji ulg podatkowych. W jej skład wchodzi nie tylko omówiona powyżej wyższa kwota wolna od podatku, ale i wyższy próg podatkowy (120 000 złotych), a także znane dotychczas ulga na dzieci oraz wspólne rozliczenie małżonków.

Warto jednak zwrócić uwagę, że ograniczenie dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego dotyczy każdego z rodziców oddzielnie. Oznacza to, że w przypadku, gdy obydwoje rodzice pracują, łącznie wyniesie ono aż 171 056 złotych rocznie. Dodając do tego kwotę wolną od podatku w nowej wysokości, wyjdzie 231 056 złotych.Nie wszyscy jednak zyskają


Zgodnie z założeniami nowych przepisów najwięcej skorzystają na ich wprowadzeniu pracujący małżonkowie, którzy są w stanie w pełni wykorzystać ulgi. W takim przypadku korzyści podatkowe mogą sięgnąć w ciągu roku nawet około 54 000 złotych.

Okazuje się jednak, że niektóre rodziny nie zyskają na nowych przepisach. Dotyczy to osób, które uzyskują dochody z tytułu stosunku pracy i uzyskują łącznie dochody w wysokości poniżej 76 000 złotych brutto. W ich przypadku bowiem nowe regulacje niczego nie zmieniają, nie dają im żadnych preferencji natury podatkowej.


Z powyższego płynie więc niezwykle prosty wniosek – im wyższe dochody, tym większe zyski w postaci ulg podatkowych.

Sytuacja materialna polskich rodzin przez wiele lat nie była najlepsza. Wielu rodziców narzekało bowiem na brak odpowiednich środków na zaspokajanie podstawowych potrzeb swoich dzieci. Wejście w życie Polskiego Ładu sprawiło, że w domowych budżetach pojawią się dodatkowe środki na bieżące wydatki.