Najczęściej zadawane pytania dotyczące Polskiego Ładu – cz. II
Blog

Skontaktuj się z nami

30-03-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

W poprzednim artykule zostały pokrótce omówione niektóre wątpliwości dotyczące Polskiego Ładu. W niniejszym wpisie temat ten będzie kontynuowany, ponieważ pytań jest tyle, że nie sposób przedstawić je wszystkie w krótkim tekście. Co zatem warto jeszcze wiedzieć na temat zmian, jakie dotyczą Polaków?



Rodzinny Kapitał Opiekuńczy


Jednym z najważniejszych filarów polityki rządu Zjednoczonej Prawicy jest wsparcie dla rodzin. Dotychczas jego głównym elementem było świadczenie z programu 500 plus. Wraz z wejściem Polskiego Ładu rząd oferuje dodatkową pomoc w postaci Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. W jego ramach rodzice otrzymają od państwa 12 tysięcy złotych na drugie oraz kolejne dziecko, które ukończyło już 12. miesiąc życia, jednakże nie osiągnęło jeszcze 36. miesiąca. Pieniądze będą wypłacane w ratach – po 500 złotych miesięcznie przez okres 2 lat albo po 1000 złotych miesięcznie przez rok. Co ważne, na wsparcie mogą liczyć wszyscy, bez względu na wysokość dochodów. Środki te nie będą także podlegać opodatkowaniu, a ich wypłatą zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.



Polski Ład dla rolników


Na wsparcie w ramach Polskiego Ładu mogą liczyć także rolnicy. Pomoc ta obejmuje następujące obszary:

  • zapewnienie bezpłatnych miejsc w miastach do handlu rolniczego;
  • dopłaty dla małych i średnich gospodarstw rolnych w wysokości powyżej średniej dla państw Unii Europejskiej;
  • możliwość przejścia na emeryturę rolniczą bez wymogu przekazania gospodarstwa;
  • dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych na budowę zbiornika retencyjnego;
  • przeznaczenie środków w wysokości 4,5 miliarda złotych na odbudowę przetwórstwa, a także na zorganizowanie sprzedaży i produkcji żywności w gospodarstwach rolnych;
  • przeznaczenie dodatkowych środków na zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF);
  • wsparcie odbudowy produkcji trzody chlewnej.

Założenia te stanowią zapowiedź poważnych zmian, które dotkną wielu rolników. Jak będzie wyglądać ich realizacja w praktyce, będzie można przekonać się dopiero za jakiś czas. Niemniej jednak dla wielu gospodarzy wsparcie to może być naprawdę pomocne.



Budowa domu bez pozwolenia


Rząd Zjednoczonej Prawicy przygotował jeszcze jedną niezwykle interesującą ofertę dla rodzin. Mianowicie chodzi o możliwość budowy domu bez konieczności uzyskania pozwolenia w tym zakresie. Budynek nie może jednak mieć większej powierzchni niż 70 metrów kwadratowych. Pomimo tak dużego ułatwienia niezbędne będzie dokonanie odpowiedniego zgłoszenia budowy. Co ważne, jeżeli działka, na której prowadzone będą prace, została objęta planem zagospodarowania przestrzennego, budowę można rozpocząć w każdym czasie. Gdyby jednak nie było takiego planu, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Co jednak istotne, w przypadku domów o powierzchni do 70 metrów kwadratowych tego rodzaju decyzja ma być wydawana w ciągu 21 dni, aby maksymalnie uprościć całą procedurę. Do jej wydania niezbędne jest złożenie zgłoszenia prac oraz projektu w odpowiednim organie. Warto również dodać, że domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych można budować bez nadzoru i kierownika budowy.



Ulga dla klasy średniej


Osoby należące do tak zwanej klasy średniej z niepokojem spoglądają na Polski Ład. Rząd przewidział jednak specjalną ulgę dla tej grupy. Jej celem jest zrekompensowanie braku możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego. Aby uzyskać prawo do skorzystania z tej ulgi, należy uzyskać dochód w danym roku podatkowym w wysokości 68 412 złotych do 133 692 złotych.


Wejście w życie Polskiego Ładu wiele zmienia dla milionów osób. Nowe regulacje dotyczą nie tylko osób pracujących, ale także prowadzących działalność gospodarczą oraz rolników. Wiele istniejących obaw dotyczących tego programu jest jak najbardziej uzasadnionych, jednakże warto zapoznać się dokładnie ze szczegółami Polskiego Ładu. Jak to zwykle bywa, jedni na nim zyskają, inni zaś stracą.