Nowa stawka ryczałtu w IT
Blog

Skontaktuj się z nami

08-04-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Polski Ład wprowadził zmiany dotyczące programistów oraz informatyków. Chodzi tutaj o pewne preferencje podatkowe. Rzecz jednak w tym, że nie każdy będzie mógł z nich skorzystać, albowiem jest pewien zasadniczy warunek, który musi zostać spełniony. W artykule tym zostaną omówione zmiany, jakie są istotne dla wielu specjalistów z zakresu IT.


Ryczałt podatkowy - jakie zmiany?


Dla wielu osób, które prowadzą działalność gospodarczą, rozliczanie podatku dochodowego w sposób ryczałtowy jest niezwykle korzystne. Danina jest bowiem naliczana od wysokości przychodu, co dla przedsiębiorców, którzy nie mają dużych kosztów związanych z prowadzeniem działalności, może być atrakcyjne. Co więcej, do takiego rozwiązania zachęcał nawet sam premier.


- Dla tych, co zarabiają do 10 tysięcy złotych miesięcznie, mam propozycję – zastanówcie się, czy nie lepiej przejść na ryczałt. Bo obniżamy stawki. Dla wielu zawodów kreatywnych, dla lekarzy czy pielęgniarek, którzy są na działalności, obniżamy stawki z 17% do 14% Tym, którzy są na stawce 15%, np. dla informatyków, obniżamy stawki do 12% – powiedział szef rządu Mateusz Morawiecki.



Rozliczanie ryczałtem a składka zdrowotna 


W przypadku rozliczania podatku dochodowego w sposób ryczałtowy składka zdrowotna jest opłacana od podstawy, którą stanowi przeciętne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że jej wysokość nie jest uzależniona od przychodów ani dochodów danego przedsiębiorcy. Co więcej, rząd, aby zachęcić więcej osób do wyboru tego modelu rozliczeń, przygotował preferencyjne stawki ryczałtu dla niektórych zawodów. Otóż niższy podatek zapłacą osoby zajmujące się tworzeniem specjalistycznego oprogramowania (14%) oraz świadczeniem usług doradztwa dotyczącego sprzętu komputerowego i oprogramowania, jak i usług związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem siecią i systemami informatycznymi (12%).


W wielu przypadkach tego typu przedsiębiorcy otrzymują stałe zlecenia od jednego czy dwóch podmiotów, dla których stale świadczą swoje usługi. Oznacza to, że faktycznie wystawiają one w ciągu miesiąca jedną bądź dwie faktury. W takiej sytuacji stała wysokość podatku oraz składka zdrowotna obliczana od przeciętnego wynagrodzenia mogą być atrakcyjne. To również mniej formalności związanych z obowiązkami podatkowymi.


Warunek, który musi zostać spełniony - jaki?



Jak już zostało powiedziane na wstępie, istnieje jeden podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, aby możliwe stało się skorzystanie z rozliczania w sposób ryczałtowy. Mianowicie ten rodzaj rozliczenia możliwy jest dopiero po dwóch latach, jeżeli w ramach prowadzonej działalności gospodarczej współpracuje się ze swoim byłym pracodawcą. Można jednak z niego skorzystać od razu, gdy podejmuje się współpracę z innym podmiotem.


Ograniczenie to może wzbudzać pewien niepokój po stronie pracodawców. Obawiają się oni bowiem, czy uda im się zatrzymać w swoich firmach zatrudnionych już specjalistów, tym bardziej że zapotrzebowanie na pracowników z sektora IT jest w Polsce wciąż bardzo duże. Nowe przepisy mogą doprowadzić do częstych rotacji pracowników, którzy będą decydować się przejść „na swoje” i korzystać z przywilejów związanych z ryczałtem.


Na mocy Polskiego Ładu wprowadzono wiele zmian w zakresie podatków. Były one szeroko komentowane w mediach, gdzie specjaliści w tej dziedzinie zwracali uwagę na zalety i wady nowych rozwiązań. Rząd przygotował także zmiany dla specjalistów pracujących w sektorze IT. Możliwość rozliczania podatku dochodowego w sposób ryczałtowy może jednak doprowadzić do dużych zmian na rynku pracy dla specjalistów w tej dziedzinie.