Licencja typu OEM jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań przy sprzedaży oprogramowania komputerowego, na przykład systemu operacyjnego Windows. Cechuje się ona tym, że program jest przypisany do urządzenia, na którym został zainstalowany i jest z nim sprzedawany. Z licencji OEM wynikają jednak pewne istotne ograniczenia. O co dokładnie chodzi?
Licencja OEM - co to takiego?
Skrót OEM pochodzi od angielskiego Original Equipment Manufacturer, co można przetłumaczyć jako Producent Oryginalnego Sprzętu. Z punktu widzenia użytkownika oznacza to, że twórcą oprogramowania jest inny podmiot niż ten, który je sprzedaje.
Kupując oprogramowanie w wersji OEM, nabywca nie otrzymuje fizycznego nośnika – płyty CD, na której znajduje się jego kopia gotowa do zainstalowania na urządzeniu. Niezbędne jest tylko podanie klucza, który jest dołączony do danej kopii. Oprogramowanie może być także już zainstalowane, jak ma to miejsce w przypadku nowych komputerów z systemem operacyjnym.
Warto zwrócić uwagę, że licencja typu OEM jest przypisana do danego urządzenia. Zazwyczaj chodzi tutaj o płytę główną.
Ograniczenia licencji OEM
Zakup oprogramowania na licencji typu OEM wiąże się pewnymi ograniczeniami, które z niej wynikają. Czego dokładnie one dotyczą?
Otóż nabywca oprogramowania komputerowego z licencją OEM nie może:
- aktywować go na innym urządzeniu niż to, na którym zostało uprzednio zainstalowane;
- sprzedać je bez komputera, na którym je zainstalowano;
- sprzedać urządzenia bez oprogramowania na licencji OEM.
Źródłem tych ograniczeń jest natura licencji typu OEM. Otóż zakłada ona, że dana kopia oprogramowania na stałe jest przypisana do urządzenia, na którym została pierwotnie zainstalowana. Należy także pamiętać o jeszcze jednej niezwykle istotnej kwestii. Mianowicie, jeżeli dojdzie do awarii sprzętu i konieczna będzie wymiana płyty głównej, najprawdopodobniej będzie wiązało się to z obowiązkiem zakupu nowej kopii oprogramowania.
Czy warto kupić oprogramowanie z licencją OEM?
Pomimo ograniczeń, o których była mowa przed chwilą, oprogramowanie z licencją OEM ma pewne zalety. Przede wszystkim jest ono tańsze niż program z licencją BOX. Jeżeli zaś chodzi o kwestię ewentualnej awarii, to warto zwrócić uwagę, że bardzo często jej usunięcie jest nieopłacalne, przez co powstaje konieczność zakupu nowego sprzętu. Ponadto w niektórych przypadkach możliwe jest ponowne zainstalowanie tej samej kopii na innym urządzeniu po uprzednim jej dezaktywacji na starym komputerze. Warto więc sprawdzić zapisy umowy licencyjnej.
Oprogramowanie z licencją OEM cieszy się dużą popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż zdecydowana większość komputerów jest sprzedawana z zainstalowanym już systemem operacyjnym. Niemniej jednak ten rodzaj licencji wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Warto więc poznać wcześniej zapisy umowy licencyjnej, aby być ich świadomym.