Twórcy oprogramowania komputerowego udzielają jego użytkownikom licencji, na podstawie której mogą oni korzystać z aplikacji. Najpopularniejsze ich rodzaje to freeware, shareware i adware. Czym charakteryzują się te licencje?
Licencja freeware - czym jest?
Freeware to typ licencji, który cieszy się największym zainteresowaniem użytkowników komputerów. Wynika to z niezwykle prostego faktu, otóż są to programy przeznaczone do darmowego pobierania z Internetu bądź udostępniane na płytach dołączanych do czasopism. Niekiedy jednak mogą one wymagać rejestracji, a na stronie internetowej ich twórców można znaleźć prośbę o dobrowolną dotację. Co jednak istotne, programiści nie ujawniają kodów źródłowych oprogramowania w ramach licencji freeware. Oznacza to, że jego użytkownicy nie mogą dokonywać modyfikacji programów.
Warto również dodać, że niektóre aplikacje mogą być przeznaczone wyłącznie do użytku prywatnego. Zatem nie mogą korzystać z nich firmy.
Jako przykłady najpopularniejszych programów na licencji freeware można wskazać przeglądarki internetowe oraz pakiety biurowe. Wielu użytkowników korzysta z nich, traktując te aplikacje jako zamienniki dla oprogramowania przygotowanego przez wielkie koncerny informatyczne.
Licencja shareware - czym się charakteryzuje?
Licencję shareware określa się inaczej terminem trial. Programy udostępniane na tego rodzaju licencji działają jedynie przez pewien czas, który jest określony w umowie. Zazwyczaj możliwość korzystania z danej aplikacji wynosi 7, 30 lub 90 dni. Jeżeli termin ten upłynie, a użytkownik chciałby dalej korzystać z programu, powinien zarejestrować się oraz wnieść wymaganą opłatę.
Udostępnianie programów na licencji shareware pełni niezwykle ważną funkcję. Otóż użytkownicy mogą za darmo pobrać daną aplikację s Internetu, a następnie przetestować ją przez czas określony w umowie i sprawdzić, czy jest ona zgodna ich potrzebami.
Co warto podkreślić, nie istnieją ograniczenia w udostępnianiu oprogramowania na licencji shareware. Wynika to z pragnienia twórców, aby dotarło ono do jak najszerszego grona osób, które mogą być zainteresowane jego zakupem. Programiści nie udostępniają jednak kodu źródłowego.
Licencja adware - co to takiego?
Licencja adware również ma charakter darmowy, aczkolwiek także w tym przypadku twórcy nie udostępniają kodu źródłowego. Cechą, która wyróżnia ten rodzaj licencji na tle pozostałych są reklamy.
Dzięki licencji adware użytkownik uzyskuje dostęp do wszystkich funkcji oprogramowania. Niemniej jednak wyświetlające się co jakiś czas reklamy bywają irytujące, szczególnie gdy program jest wykorzystywany do pracy.
Z licencji adware najczęściej korzystają twórcy aplikacji na smartfony. Dzięki reklamom są one darmowe, a to jest szczególnie ważne dla młodych użytkowników, którzy chętnie korzystają z urządzeń mobilnych.
Programy komputerowe udostępniane są w ramach różnych licencji. Jednymi z najczęściej występujących rodzajów są freeware, shareware oraz adware. Każdy z nich ma swoje cechy charakterystyczne, które warto poznać przed zainstalowaniem aplikacji na swoim urządzeniu.