Czym jest cyberprzestępczość i jak się przed nią chronić?

Blog

Skontaktuj się z nami

22-11-2022
Photo representing the subject of the blog

W wirtualnej rzeczywistości czają się zupełnie realne zagrożenia. Niektóre z nich to po prostu przestępstwa. Są bowiem osoby, które wykorzystują niewiedzę i lekkomyślność internautów do tego, aby ich okraść lub oszukać. Tego typu działania określa się mianem cyberprzestępczości.


Cyberprzestępczość to realne zagrożenie


Mówiąc najprościej cyberprzestępstwa to przestępstwa, które są popełniane w Internecie. Zjawisko ich popełniania staje się z roku na rok coraz częstsze. Wynika to z bardzo prostego faktu – cyberprzestępczość przynosi sprawcom pokaźne zyski.


Istnieje kilka rodzajów cyberprzestępstw. Mianowicie mogą mieć one charakter jednorazowy (na przykład kradzież informacji zapisanych w pamięci urządzenia, kradzież pieniędzy z rachunku bankowego dokonana za pomocą serwisu bankowości elektronicznej) bądź ciągły (na przykład stalking, wyłudzanie pieniędzy, czy dokonywanie ataków terrorystycznych).


Cyberprzestępcy mają doskonałe umiejętności informatyczne, przez co ich wykrycie przysparza niekiedy problemów. Co więcej, wykorzystują oni również specjalne programy i wirusy komputerowe, które sprawiają, że ofiary nieświadomie podają im na przykład dane niezbędne do logowania w serwisie bankowości elektronicznej.


Najczęstsze cyberprzestępstwa



Jednym z najczęściej spotykanych cyberprzestępstw jest phishing. Polega on na nakłonieniu ofiary do podania danych niezbędnych do logowania w danym serwisie lub danych osobowych. Do tego celu przestępcy wykorzystują wiadomości e-mail, SMS-y lub wiadomości przesyłane za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów.


Cyberprzestępcy często wykorzystują także malware, czyli złośliwe oprogramowanie, które instalują zdalnie na cudzym urządzeniu. Zazwyczaj służy ono do kradzieży danych zapisanych w pamięci komputera lub telefonu. W jaki sposób przestępcy instalują oprogramowanie? Otóż jest to możliwe podczas pobierania plików z podejrzanych stron bądź przesyłają w mailach linki do aplikacji z prośbą o ich zainstalowanie.


W przypadku bankowości elektronicznej możliwe zagrożenie stanowi także skimming. Polega on na skopiowaniu paska magnetycznego karty płatniczej, a następnie stworzeniu jej kopii, która umożliwia podjęcie zdeponowanych na rachunku środków. Do wykonywania duplikatu może posłużyć terminal płatniczy lub specjalne urządzenie zamontowane w bankomacie.


Na uwagę zasługuje również oszustwo nigeryjskie. Jest to potoczna nazwa przestępstwa, które wygląda następująco – oszuści wysyłają do potencjalnej ofiary wiadomość mailową, w której obiecują duże pieniądze pochodzące na przykład ze spadku. Warunkiem ich wypłacenia jest dopełnienie kilku formalności, w tym uregulowanie opłaty manipulacyjnej.


Jak bronić się przed cyberprzestępcami?



Walka z cyberprzestępcami nie jest łatwa, ponieważ wciąż wymyślają oni nowe sposoby na to, jak wykorzystać swoje ofiary. Niemniej jednak można im zdecydowanie utrudnić życie. Przede wszystkim warto stosować środki ostrożności w postaci podwójnego uwierzytelniania podczas logowania do banku, korzystać z oprogramowania antywirusowego oraz nigdy nie otwierać linków od nieznajomych osób. Konieczne jest także cykliczne aktualizowanie systemu operacyjnego urządzenia. Dobrze pamiętać o jeszcze jednej, absolutnie podstawowej rzeczy – nie należy udostępniać loginów i haseł innym osobom, a szczególnie tym, do których nie ma się zaufania.


Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni, a rozwój technologii informatycznych sprawia, że pojawiają się dla nich nowe możliwości. Na szczęście internauci nie pozostają całkowicie bezbronni, ponieważ mogą stosować na przykład oprogramowanie antywirusowe. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku, a więc kierowania się zasadą ograniczonego zaufania – nie należy klikać w podejrzane linki ani instalować programów z nieznanych źródeł.

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij