Wzniesienie na działce każdego obiektu musi być dokonane w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Zasada ta dotyczy również szklarni. Z tego też względu, jeżeli ktoś rozważa postawienie takiego obiektu na swoim gruncie, powinien sprawdzić, czy nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia. Właśnie ten temat poruszamy w naszym kolejnym artykule.
Popularność szklarni ciągle rośnie.
Coraz więcej osób, które mają odpowiednie możliwości, decyduje się na postawienie szklarni. Wynika to z bardzo prostego faktu, jakim jest pragnienie zapewnienia sobie dostępu do zdrowej żywności. Uprawiane na własną rękę warzywa są bowiem wolne od wszelkiego rodzaju pestycydów oraz sztucznych nawozów.
Szklarnia nie wymaga też dużej przestrzeni. Można ją więc wznieść nawet na stosunkowo niewielkiej działce. Ważne jest jednak, aby stanęła w nasłonecznionym miejscu. Będą w niej przecież rosły rośliny ciepłolubne.
Regulacje prawne dotyczące szklarni.
Pod pojęciem szklarni należy rozumieć parterowy budynek gospodarczy o charakterze wolnostojącym. Jest on przeznaczony zazwyczaj do prowadzenia w nim upraw roślin.
Osoby, które chciałyby mieć na swojej działce szklarnię, nie muszą obawiać się skomplikowanych przepisów. Zgodnie z prawem podstawowym kryterium decydującym o tym, czy potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, jest powierzchnia tego rodzaju obiektu. Otóż ustawodawca nie wymaga pozwolenia na budowę w przypadku szklarni, których całkowita powierzchnia jest mniejsza niż 35 metrów kwadratowych. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych formalności, które trzeba spełnić. Otóż konieczne jest zgłoszenie do właściwego prezydenta miasta albo starosty. Powinno być ono dokonane nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem planowanych prac. Należy jednak pamiętać, że na każde 500 metrów kwadratowych działki może przypadać dwie szklarnie o takich rozmiarach.
Warto mieć również świadomość, że niedopełnienie obowiązków przewidzianych przez prawo wiąże się z konsekwencjami. Otóż jeżeli ktoś wzniósł szklarnię bez wymaganego zgłoszenia albo pozwolenia, wówczas musi liczyć się z tym, że może otrzymać decyzję administracyjną zawierającą nakaz rozbiórki obiektu.
Szklarnia a tunel foliowy.
Wielu miłośników ogrodnictwa zamiast szklarni decyduje się na postawienie na swojej działce tunelu foliowego. Czym różnią się te dwa rodzaje obiektów?
Przede wszystkim szklarnia, bez względu na to, czy jest wykonana ze szkła, czy też z poliwęglanu, jest obiektem o charakterze stałym, całorocznym. Z kolei tunel foliowy jest stawiany na jeden sezon, po zakończeniu którego konstrukcja jest rozbierana. Z tego względu tunelu nie można uznać za budowlę w rozumieniu ustawy Prawo budowlane. W tym miejscu warto wskazać, iż za budowlę uznaje się obiekt, który nie posiada instalacji, a także nie ma trwałego połączenia z podłożem. Jeżeli chodzi o drugi z tych aspektów, nie należy go utożsamiać z wykonaniem fundamentów. Po prostu konieczna jest pewna stałość konstrukcji. Jak zatem widać, tunel foliowy nie spełnia żadnego z tych kryteriów przede wszystkim dlatego, że jest on rozbierany na okres zimowy.
Ustawienie szklarni na działce zawsze wiąże się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Jeżeli powierzchnia obiektu ma przekraczać 35 metrów kwadratowych, wówczas niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Gdyby jednak szklarnia miała być mniejsza, wystarczy zgłoszenie do właściwego organu. Niezałatwienie tych formalności może narazić daną osobę na otrzymanie nakazu rozbiórki.