Czy budowa szklarni wymaga zezwolenia?
Blog

Skontaktuj się z nami

16-03-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Wzniesienie na działce każdego obiektu musi być dokonane w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Budowa szklarni na działce również się pod to podpina. Z tego też względu, jeżeli ktoś rozważa postawienie takiego obiektu na swoim gruncie, powinien sprawdzić, czy nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia. Właśnie ten temat poruszamy w naszym kolejnym artykule.

Czy szklarnia ogrodowa wymaga pozwolenia? Odpowiadamy!


Popularnośćszklarni ciągle rośnie - samodzielna budowa i szklarnia w świetle przepisów 


Coraz więcej osób, które mają odpowiednie możliwości, decyduje się na postawienie szklarni. Wynika to z bardzo prostego faktu, jakim jest pragnienie zapewnienia sobie dostępu do zdrowej żywności. Uprawiane na własną rękę warzywa są bowiem wolne od wszelkiego rodzaju pestycydów oraz sztucznych nawozów. Taka szklarnia w ogrodzie jest w stanie nam zapewnim odpowiednią przestrzeń na wymarzone uprawy.


Zagospodarowanie szklarni: szklarnia własnej roboty nie wymaga też dużej przestrzeni. Można ją więc wznieść nawet na stosunkowo niewielkiej działce. Istotna jest odpowiednia lokalizacja szklarni. Ważne jest, aby stanęła w nasłonecznionym miejscu. Będą w niej przecież rosły rośliny ciepłolubne.


Budowa szklani na działce: regulacje prawne 


Pod pojęciem szklarni należy rozumieć parterowy budynek gospodarczy o charakterze wolnostojącym. Jest on przeznaczony zazwyczaj do prowadzenia w nim upraw roślin. Tak po krótce wygląda zdefiniowana szklarnia w świetle przepisów.

Osoby, które chciałyby mieć na swojej działce szklarnię, nie muszą obawiać się skomplikowanych przepisów. Zgodnie z prawem podstawowym kryterium decydującym o tym, czy potrzebne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę, jest powierzchnia tego rodzaju obiektu - wielkość szklarni ma tu kluczowe znaczenie. Otóż ustawodawca nie wymaga pozwolenia na budowę w przypadku szklarni, których całkowita powierzchnia jest mniejsza niż 35 metrów kwadratowych. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych formalności, które trzeba spełnić. Otóż konieczne jest zgłoszenie do właściwego prezydenta miasta albo starosty. Powinno być ono dokonane nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem planowanych prac. Należy jednak pamiętać, że na każde 500 metrów kwadratowych działki może przypadać dwie szklarnie o takich rozmiarach.


Warto mieć również świadomość, że niedopełnienie obowiązków przewidzianych przez prawo wiąże się z konsekwencjami. Otóż jeżeli ktoś wzniósł szklarnię bez wymaganego zgłoszenia albo pozwolenie na budowę szklarni nie zostało udzielone, wówczas musi liczyć się z tym, że może otrzymać decyzję administracyjną zawierającą nakaz rozbiórki obiektu.


Różnice szklarnia-tunel foliowy 


Wielu miłośników ogrodnictwa zamiast szklarni decyduje się na postawienie na swojej działce tunelu foliowego. Taka tymczasowa szklarnia własnej roboty może być namiastką bardziej robudowanego obiektu.


Czym różnią się te dwa rodzaje powierzchni? Szklarnia, a tunel foliowy:


Tunel foliowy na działce: przede wszystkim, bez względu na materiał na szklarnie - czy jest wykonana ze szkła, czy też z poliwęglanu, jest obiektem o charakterze stałym, całorocznym. Z kolei tunel foliowy jest stawiany na jeden sezon, po zakończeniu którego konstrukcja jest rozbierana. Charakter całoroczny obiektu tutaj nie obowiązuje. Stabilność szklarni jest tu o wiele mniejsza niż taka standardowa. Z tego względu tunelu nie można uznać za budowlę w rozumieniu ustawy przepisy Prawo budowlane. W tym miejscu warto wskazać, że za budowlę uznaje się obiekt, który nie posiada instalacji, a także nie ma trwałego połączenia z podłożem.

Podłoże w szklarni: jeżeli chodzi o drugi z tych aspektów, nie należy go utożsamiać z wykonaniem odpowiedniej podstawy, - niekonieczny jest fundament pod szklarnię. Po prostu konieczna jest pewna stałość konstrukcji. Jak zatem widać, tunel foliowy nie spełnia żadnego z tych kryteriów przede wszystkim dlatego, że jest on rozbierany na okres zimowy.


Szklarnie przydomowe na działce i ich budowa zawsze wiążą się z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Jeżeli powierzchnia obiektu ma przekraczać 35 metrów kwadratowych, wówczas niezbędne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Gdyby jednak szklarnia miała być mniejsza, to budowa niewielkich konstrukcji wymaga jedynie zgłoszenia do właściwego organu. Niezałatwienie tych formalności może narazić daną osobę na otrzymanie nakazu rozbiórki.