Co można zrobić w razie problemów z uciążliwym sąsiadem?
Blog

Skontaktuj się z nami

01-08-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Uciążliwy sąsiad może być poważnym problemem uprzykrzającym życie. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji można podjąć pewne działania zmierzające do obrony swoich praw. Co zatem można zrobić, gdy sąsiad poważnie zakłóca spokój?Na czym może polegać złe zachowanie sąsiada i jak sobie z nim radzić?


Sąsiedzi niekiedy zachowują się w sposób, który poważnie uprzykrza życie innym osobom zamieszkującym w pobliżu. Hałasowanie, głośna muzyka, pozostawianie odpadów na klatce schodowej, czy też ich spalanie na podwórku to tylko kilka przykładów, z którymi można się spotkać w praktyce.

Co można zrobić w takiej sytuacji? Otóż przede wszystkim należy zachować spokój, wszelkie awantury mogą tylko zaognić konflikt. Nie oznacza to jednak, że nie należy podejmować żadnych kroków w celu obrony swoich interesów. Musisz mimo wszystko liczyć się z tym, że sąsiad niekoniecznie będzie chciał zmienić swoje zachowanie.


Jeżeli ktoś mieszka w budynku wielorodzinnym, może złożyć skargę do administracji. Gdyby okazało się, że nie przyniosło to żadnego skutku, warto złożyć kolejną, aby pokazać, że dany problem jest naprawdę poważny. Administracji może bowiem zastosować odpowiednie środki, na przykład zagrozić wykluczeniem ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkańców.


W niektórych przypadkach, gdy zachowanie sąsiada stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa innych osób, warto zawiadomić policję. Jej funkcjonariusze powinni podjąć interwencję zmierzającą do usunięcia stanu zagrożenia, a nawet skierować sprawę do sądu. Co więcej, sprawę do sądu można wnieść również na własną rękę, jeżeli dysponuje się odpowiednim materiałem dowodowym.Warto połączyć siły


Jeżeli zachowanie jednego sąsiada przeszkadza poważnie kilku osobom, warto połączyć siły. Można na przykład wybrać się do niego z wizytą w większym gronie i poinformować o swoich zastrzeżeniach. W ten sam sposób można postąpić, przygotowując interwencję na piśmie. Im więcej osób się pod nim podpisze, tym większa szansa, że odniesie ono pożądany skutek.Przepisy są jasne


Zgodnie z art. 51 Kodeksu wykroczeń kto zakłóca spoczynek nocny, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli zatem ktoś zauważy, że sąsiad narusza nocny spoczynek, wówczas może zawiadomić policję, która podejmie interwencję.


Ważne są również przepisy porządkowe, które obowiązują na poszczególnych osiedlach. Zazwyczaj zakazują one na przykład wystawiania odpadów w miejscach, które nie są do tego przeznaczone, czy też palić papierów na klatkach schodowych i rozpalać grill na balkonie. W wielu wspólnotach mieszkaniowych niedozwolone jest także suszenie prania na balkonie. Absolutnie niedopuszczalne jest zastawianie przejścia na klatkach schodowych na przykład meblami, wózkami czy też rowerami. Pełnią one bowiem funkcję ewakuacyjną w razie pożaru bądź innego niebezpieczeństwa. Co więcej, można w piwnicy przechowywać skuter lub motocykl, ale tylko z pustym zbiornikiem paliwa.


Uciążliwy sąsiad może przytrafić się każdemu. Nikt bowiem nie wybiera sobie osób, które mieszkają obok. Należy mieć jednak świadomość, iż istnieją sposoby na to, aby poradzić sobie z zachowaniem sąsiada, które zakłóca spokój. Mimo wszystko warto spróbować najpierw polubownych metod rozwiązania problemu, a w razie potrzeby nie bać się wystąpić z innymi osobami, które także czują się poszkodowane.