Co, gdy kilka osób pracuje nad utworem?
Niekiedy nad danym utworem pracuje kilka osób. Dzieje się tak wówczas, gdy jego przygotowanie wymaga szerokiej wiedzy z wielu dziedzin, a więc zaangażowania kilku specjalistów. Jak w takiej sytuacji wygląda kwestia praw autorskich? Komu one przysługują? Odpowiedź na te pytania można znaleźć w poniższym artykule.
Utwór współautorski - co to takiego?
Utworem współautorskim jest takie dzieło, które ma co najmniej kilku autorów, a więc osób, które współdziałały podczas jego powstawania. To współdziałanie ma niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia prawa autorskiego. Dlaczego tak jest? Otóż osoby, które pracują nad utworem współautorskim, muszą działać w porozumieniu, zgodnie z założeniami wspólnej pracy.
Pojęcie wkładu twórczego - czym jest?
Wkład twórczy to inaczej praca każdego z autorów na rzecz utworu. Powinien on mieć cechy oryginalności oraz indywidualności. Są to elementy przewidziane dla wszystkich utworów w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
W kontekście powyższego warto zwrócić uwagę, że wkładem twórczym nie jest:
- pomysł oraz inspiracja do stworzenia danego utworu;
- pomoc polegająca na przykład na dostarczeniu środków niezbędnych do przygotowania utworu;
- pomoc techniczna, na przykład dotycząca obsługi różnego rodzaju urządzeń.
Wspólność praw autorskich
Zgodnie z przepisami współtwórcom przysługują autorskie prawa majątkowe do stworzonego przez nich utworu. W tym kontekście należy jednak zaznaczyć, iż osobiste prawa autorskie pozostają oddzielne dla każdego z nich.
Co ważne, zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych domniemywa się, że udziały poszczególnych współautorów są równe. Istnieje jednak możliwość obalenia tego domniemania, a najlepiej zrobić to jeszcze przed rozpoczęciem pracy, w drodze umowy sporządzonej na piśmie, w której zostaną określone najważniejsze postanowienia.
Jeżeli współtwórcy w drodze umowy ustalą wysokość swoich udziałów, wówczas nie będzie problemów z podziałem zysków płynących z eksploatacji utworu. Od razu będzie bowiem wiadomo, jaki ułamek należy się każdemu z nich.
Problem wykonywania wspólnego prawa
Do wykonywania wspólnego prawa do utworu konieczna jest zgoda wszystkich jego współtwórców. Co jest niezwykle ważne, nie jest tutaj istotna wysokość udziałów każdego z nich.
Może się zatem tak zdarzyć, że jeden albo kilku twórców spośród grona autorów nie będzie chciał na przykład sprzedać prawa do utworu. W takim przypadku pozostali mogą wnieść sprawę do sądu, aby ten wydał odpowiednie rozstrzygnięcie. Sąd uwzględni wszystkie okoliczności sprawy, a także interes każdego ze współautorów. Wydane rozstrzygnięcie zastępuje oświadczenia woli twórców w przedmiotowym zakresie.
W szczególnie złożonych przypadkach konieczne jest zaangażowanie kilku specjalistów do wykonania danego utworu. Najlepszym tego przykładem jest stworzenie oprogramowania lub systemu komputerowego. W takim przypadku warto już na etapie umowy uregulować pewne kwestie, aby później wzajemne rozliczenia nie wzbudzały wątpliwości.