W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z kilkoma nowelizacjami prawa budowlanego. Ostatnia z nich weszła w życie w dniu 1 sierpnia 2024 r. Dotyczy ona przede wszystkim walki z tzw. „patodeweloperką”. Jakie regulacje wprowadzono tym razem do obrotu prawnego?
Nowe przepisy w prawie budowlanym
W dniu 1 sierpnia 2024 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jest to akt wykonawczy do ustawy Prawo budowlane.
Akt ten ma niezwykle istotne znaczenie dla deweloperów oraz firm remontowo-budowlanych. Otóż wszelkie prace powinny być wykonywane zgodnie z regulacjami, jakie zostały zawarte w tym rozporządzeniu.
Czego dokładnie dotyczą zmiany w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?
Odległości między budynkami
Problem niewielkich odległości między budynkami wzbudza liczne kontrowersje. W regulacjach, które obowiązywały jeszcze do niedawna istniał obowiązek sytuowania budynków w odległości 4 m od granicy działki, jeśli budynek był zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy oraz 3 m w przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien i drzwi.
Na mocy nowelizacji przepisów prawa budowlanego wprowadzono dodatkowy wymóg zachowania odległości 5 m od granicy działki dla budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji nadziemnych, niezależnie od tego, czy ściana jest zwrócona oknami lub drzwiami w stronę tej granicy czy też nie. Wyjątkiem jest tutaj przypadek, w którym istnieje możliwość usytuowania budynku w odległości 1,5 m od granicy działki, jeżeli w przepisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidziana została taka możliwość.
Kolejną zmianą jest wymóg zachowania minimalnej odległości 3 m od granicy działki dla balkonów w budynkach wielorodzinnych o wysokości ponad 4 kondygnacji. Dotyczy to zarówno ścian z oknami lub drzwiami, jak i bez tych elementów.
Wyjątki od minimalnej odległości od granicy działki
Zgodnie z nowymi przepisami z obowiązku zachowania wymogów minimalnych odległości budynków od granicy działki wyłączone zostały pewne przypadki. Mianowicie chodzi tutaj nie tylko o sytuację, gdy sąsiednia działka jest działką drogową, ale i gdy jest ona placem o charakterze publicznie dostępnym. W myśl obecnie obowiązujących regulacji za taki uznaje się ogólnodostępny teren służący rekreacji, komunikacji, pełniący także funkcję reprezentacyjną […].
Minimalna powierzchnia dla lokali użytkowych
Na mocy nowych przepisów określono również minimalną powierzchnię lokali użytkowych. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, rozwiązanie to ma przeciwdziałać sytuacjom „w których budynek został wybudowany jako budynek np. użyteczności publicznej, wyodrębniono w nim tzw. „lokale użytkowe”, które następnie zostają sprzedawane jako „lokale inwestycyjne”.
Teraz minimalna powierzchnia lokalu użytkowego to 25 m2. Co jednak niezwykle istotne, ograniczenie to nie dotyczy lokali użytkowych położonych na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej, do których dostęp jest możliwy bezpośrednio z zewnątrz bloku. Jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, warunek minimalnej powierzchni użytkowej lokalu użytkowego nie będzie dotyczyć budynków, dla których wydano decyzję o pozwoleniu na budowę przed dniem 1 sierpnia 2024 r.
Dodatkowe elementy budynku
Począwszy od dnia 1 sierpnia 2024 r., konieczne jest stosowanie przegród balkonowych, jeżeli na jednej płycie balkonowej znajdują się dwa balkony przeznaczone dla sąsiadujących lokali. Rozwiązanie to nierzadko jest stosowane w praktyce już od pewnego czasu.
To jednak nie wszystko. Konieczne jest również zapewnienie w budynkach wielorodzinnych wózkarni i rowerowni. Minimalna powierzchnia tych pomieszczeń to 15 m2. Zgodnie z przepisami mogą być one usytuowane przy wejściu lub na kondygnacji podziemnej budynku, albo w budynku gospodarczym, wiacie lub altanie.
Z całą pewnością zmiany dotyczące prawa budowlanego są pożądane i długo wyczekiwane. Niektórzy deweloperzy robili dotychczas wszystko, aby wybudować jak najwięcej i jak najtaniej, co niekoniecznie szło w parze z funkcjonalnością budynków. Nowe regulacje prawne będzie można ocenić jednak dopiero po pewnym czasie ich obowiązywania.
Sprawdzam ofertę kancelarii