Zmiany w Polskim Ładzie – co warto wiedzieć?
Blog

Skontaktuj się z nami

29-06-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Polski Ład spotkał się z wieloma negatywnymi komentarzami zarówno ze strony ekspertów, jak i podatników. Politycy wzięli jednak pod uwagę zastrzeżenia i przygotowali szereg poprawek do sztandarowego programu gospodarczego rządu Zjednoczonej Prawicy. Co warto wiedzieć o szykowanych zmianach?


Najważniejsze zmiany w Polskim Ładzie


Zgodnie z założeniami Polski Ład miał przynieść korzyści milionom podatników, którzy mieli płacić niższe podatki. W praktyce okazało się jednak, że część wprowadzonych rozwiązań jeszcze bardziej skomplikowała system podatkowy, a wynikające z przepisów korzyści są w rzeczywistości symboliczne. Wiele osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę otrzymało bowiem niższe wynagrodzenia, przedsiębiorcy stracili możliwość odliczania składki zdrowotnej od dochodu, a składki na ZUS zostały uzależnione od wysokości osiąganego dochodu. Żeby więc załagodzić nastroje społeczne, rząd przygotował pakiet poprawek.


Zmiany mają być następujące:

  • zniesienie ulgi dla klasy średniej;
  • obniżenie podstawowej stawki PIT z 17% do 12% dla osób, które rozliczają się na zasadach ogólnych;
  • włączenie składki zdrowotnej do podstawy opodatkowania;
  • powrót do możliwości wspólnego rozliczania z dzieckiem przez samotnych rodziców;
  • zmniejszenie zaliczek na PIT w przypadku osób, które są zatrudnione w kilku miejscach;
  • rezygnacja z abolicji podatkowej;
  • pozostawienie ulgi na zabytki;
  • zmiana terminu możliwości korzystania z kwoty wolnej przy zaliczkach u maksymalnie trzech płatników (na dzień 1 stycznia 2023 roku).

Przewidywane koszty wprowadzenia poprawek do Polskiego Ładu to około 15 miliardów złotych. Kwota ta ma zostać rozłożona na lata 2022 i 2023.


Czy zmiany w podatkach okażą się skuteczne?



Wejście w życie Polskiego Ładu wiązało się w przypadku wielu przedsiębiorców ze zmianą sposobu rozliczania podatku dochodowego. Przeszli oni bowiem na ryczałt, który jest dla nich korzystniejszy. Po zmianie przepisów rozwiązanie to wciąż będzie korzystne, jednakże wyłącznie dla osób, które będą płacić podatek dochodowy w wysokości mniejszej niż 12% i nie mają dużych kosztów związanych z prowadzeniem działalności.


Należy jednak zwrócić uwagę, że obniżka stawki podatku dochodowego z 17% do 12% może okazać się niezwykle atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców, którzy obecnie rozliczają się w ramach podatku liniowego oraz ryczałtu. Stawka ta będzie bowiem naprawdę niska, a do tego wciąż będzie można odliczać koszty uzyskania przychodu.


Problem składki zdrowotnej



Zgodnie z przygotowanymi zmianami powróci możliwość odliczania składki zdrowotnej od podatku. Co ważne, w zależności od wybranej formy opodatkowania będzie ją można odliczyć w całej wysokości bądź w części. Z tego względu każdy przedsiębiorca powinien dokładnie przeliczyć czy korzystniejszym rozwiązaniem jest rozliczanie się według stawki liniowej lub ryczałtu z możliwością odliczania całej składki zdrowotnej, czy też rozliczanie na zasadach ogólnych i płacenie składki zdrowotnej w wysokości 9% liczonej od osiąganych dochodów.


Przygotowywane zmiany w Polskim Ładzie są odpowiedziom na szereg postulatów podnoszonych przez różnego rodzaju środowiska. Czy faktycznie przyniosą one zapowiadane korzyści, okaże się to po wejściu w życie nowych przepisów. Specjaliści są jednak sceptyczni i twierdzą, że niektóre zmiany przyniosą wyłącznie symboliczne korzyści.