Zmiany w podatku od nieruchomości

Blog

Skontaktuj się z nami

27-08-2024
Zmiany w podatku od nieruchomości

 

Jakiś czas temu media informowały, że Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w podatku od nieruchomości. Wiadomość ta wywołała wiele kontrowersji, ponieważ opodatkowane miały zostać np. instalacje fotowoltaiczne, linie produkcyjne, a nawet kapliczki. Teraz resort zapowiada zmiany w projekcie.

 

Podatek od nieruchomości – nowelizacja ustawy

 

Pomysł nowelizacji ustawy o podatku od nieruchomości wywołał liczne kontrowersje w wielu środowiskach. Zaniepokojeni byli nie tylko przedsiębiorcy, ale nawet przedstawiciele wspólnot wyznaniowych.

 

Wynikało to z faktu, iż część mediów zaczęła donosić o możliwości opodatkowania np. kapliczek, fontann, czy też krasnali ogrodowych. Głos w sprawie zabrał wiceminister finansów Jarosław Neneman, który w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej zaprzeczył medialnym spekulacjom.

 

Wiceszef resortu finansów przyznał wprost, że chodzi wyłącznie o budowle wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Są to więc budynki i budowle wymienione w sposób enumeratywny w projekcie.

 

Konsultacje już przeprowadzono

 

Ministerstwo Finansów opublikowało także raport z przeprowadzonych konsultacji. Wynika z niego, że rząd jest gotowy do ustępstw w przypadku elektrowni wytwarzających energię z odnawialnych źródeł.

 

Jest to szczególnie istotna zmiana z punktu widzenia właścicieli farm fotowoltaicznych. Otóż same panele, które stanowią najważniejszy element tego typu instalacji, mają być wyłączone z opodatkowania. Podobne rozwiązanie ma zostać zastosowane wobec wyciągów narciarskich i kolejek linowych.

 

Zmianie ma ulec również sama definicja budowli, która nie będzie całością techniczno-użytkową. Zamiast tego ministerstwo stawia wymóg zapewnienia przez instalacje i urządzenia możliwości użytkowania budowli zgodnie z jej przeznaczeniem. W ten sposób rozwiane mają zostać wątpliwości, z którymi niekiedy musiały mierzyć się sądy.

Prawo podatkowe – będą zmiany?

 

Osoby zajmujące się zawodowo problematyką podatku od nieruchomości wskazują, że konieczne są dalej idące zmiany w tym zakresie. W tym kontekście należy wskazać wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 lipca 2023 r. (sygn. akt SK 14/21), w którym stwierdzono, iż definicja budowli jest niejasna.

 

Zdaniem ekspertów podstawowym problemem związanym z opodatkowaniem budowli jest wysoka stawka opodatkowania, która wynosi 2% ich wartości. Naliczana w ten sposób kwota jest opłacana co roku, co dla wielu podmiotów stanowi niezwykle poważne obciążenie natury fiskalnej.

 

Z tego względu dochodzi do wielu sporów na gruncie prawa podatkowego. Gdyby bowiem stawka opodatkowania była zdecydowanie niższa, wówczas można by było uniknąć wielu tego rodzaju problemów.

 

Wszelkie zmiany w podatkach wywołują liczne kontrowersje, nie inaczej jest w przypadku daniny od nieruchomości, tym bardziej że w tym przypadku kwoty bywają naprawdę bardzo wysokie. Liberalizacja projektu jest zatem jak najbardziej wskazana, jednakże warto byłoby już dziś rozpocząć pracę nad gruntownymi zmianami w przepisach. Prawo powinno być bowiem dostosowane do panujących warunków gospodarczych.

 

Potrzebujesz prfesjonalnej porady prawnej z zakresu prawa podatkowego?

 

Sprawdzam ofertę kancelarii

Najpopularniejszy post

Gotowe pomysły na biznes prosto do Twojej skrzynki

Wyślij