Absolutorium to nic innego jak akceptacja działań podejmowanych przez zarząd spółki, a także wyraz poparcia dla jego członków. Może się jednak zdarzyć, że za jakiś czas okaże się, iż działania podejmowane przez zarząd są niekorzystne dla spółki. Jak taka okoliczność wpływa na kwestię ewentualnej odpowiedzialności karnej?
Absolutorium i jego zakres
Zgodnie z prawem absolutorium udziela się poszczególnym organom spółki za ostatni rok obrotowy. W ten sposób dokonuje się oceny ich działania.
Absolutorium udziela się członkom zarządu, a także członkom rady nadzorczej, członkom komisji rewizyjnej, czy likwidatorom. Powinno być ono udzielone indywidualnie dla każdej osoby.
Obowiązek udzielenia absolutorium nie dotyczy jednak prokurentów.
Nadużycie zaufania
Zgodnie z przepisami Kodeksu karnego nadużycie zaufania jest przestępstwem (art. 296 § 1 KK). W myśl tego przepisu kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Należy zwrócić uwagę, że członek zarządu spółki wpisuje się w zakres podmiotowy przywołanej powyżej normy. Jednakże niezwykle istotny jest tutaj drugi element, mianowicie wyrządzenie spółce znacznej szkody majątkowej. Żeby mogła ona zostać za taką uznana, jej wartość musi przekraczać 200 tys. zł.
Gdyby wyrządzona szkoda przekroczyła 1 milion zł, sprawca odpowiadałby na podstawie art. 296 § 3 KK, a co za tym idzie, groziłaby mu kara pozbawienia wolności od roku do lat 10. Natomiast jeśli członek organu działałby na niekorzyść spółki w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wówczas groziłaby mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei, gdy wyrządzenie szkody byłoby wynikiem nieumyślnego działania, wówczas sprawcy groziłaby kara pozbawienia wolności do lat 3.
To jednak nie wszystko. Karalne jest również sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia co najmniej znacznej szkody majątkowej. W takim przypadku niezbędne jest złożenie wniosku o ściganie przez pokrzywdzonego, czyli zarządzany podmiot, ale i przez wspólnika, akcjonariusza lub udziałowca pokrzywdzonej spółki.
Absolutorium a postępowanie karne
Udzielenie absolutorium nie oznacza, że doszło do popełnienia przestępstwa, o którym mowa w art. 296 § 1 KK. Niemniej jednak fakt ten może stanowić istotną okoliczność z punktu widzenia postępowania karnego.
Nieudzielenie absolutorium nie oznacza, że członkowie organów spółki dopuścili się przestępstwa. Co więcej, zdarza się nawet, że spółka nie składa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, natomiast decyduje się na dochodzenie roszczeń cywilnoprawnych.
Udzielenie absolutorium nie wyklucza również wszczęcia postępowania karnego. Istotne jest z kolei, w jakich okolicznościach do niego doszło. Przede wszystkim chodzi o to, czy było ono poprzedzone dyskusją.
Warto dodać, że udzielenie absolutorium stanowi istotną informację dla prokuratora. W praktyce jednak często w przypadku sporów korporacyjnych wykorzystywany bywa art. 296 § 1 KK. Staje się on bowiem narzędziem służącym do rozgrywek natury personalnej.
Zgodnie z prawem absolutorium powinno być udzielane w każdym roku obrotowym członkom organów spółki. Warto jednak wiedzieć, że osoby te mogą działać na szkodę spółki, a w takim przypadku udzielenie absolutorium może być istotną okolicznością z punktu widzenia postępowania karnego.
Jesteś członkiem zarządu i potrzebujesz profesjonalnej obsługi prawnej?
Sprawdzam ofertę kancelarii