Wszyscy wiedzą, że sprawy sądowe trwają nierzadko wiele lat. Powoduje to, iż obciążenie pracą niektórych wydziałów jest ogromne. Stąd też pojawił się pomysł rządu, aby w niektórych przypadkach można było uzyskać rozwód u notariusza. Czy to dobre rozwiązanie?
Kiedy można uzyskać rozwód u notariusza?
Podstawowym warunkiem uzyskania rozwodu u notariusza ma być brak konfliktu pomiędzy stronami. Jeżeli nie mogłyby one dojść do porozumienia, ich sprawę musiałby rozpoznać sąd, jak ma to miejsce obecnie.
Wielu prawników przyznaje, że byłoby to dobre rozwiązanie nie tylko dla małżonków, którzy pragną się rozstać, ale i dla wymiaru sprawiedliwości. Rozwód u notariusza byłby bowiem możliwością, a nie jedynym rozwiązaniem. Strony w dalszym ciągu mogłyby skorzystać z postępowania sądowego, jeżeliby tego chciały.
Prawnicy, którzy zajmują się sprawami rozwodowymi, często podkreślają, iż jest wiele spraw, które są rozpatrywane na jednym terminie. Małżonkowie są bowiem zgodni w kwestii rozstania, nie mają wspólnych małoletnich dzieci, a sprawy majątkowe są w stanie załatwić polubownie. W takim przypadku czekanie na wyznaczenie terminu przez sąd stanowi przedłużanie rozstania, które i tak nastąpi.
Co na to sędziowie?
Zdaniem części sędziów liberalizacja przepisów dotyczących rozwodu powinna dotyczyć małżeństw, które nie mają dzieci. Jeżeli bowiem tacy małżonkowie zamierzają się rozstać, chcieliby uczynić to sprawnie.
Notariusze mieliby czuwać nad tym, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem. Co więcej, mogliby również udzielać porad w kwestiach nurtujących rozwodzących się małżonków, które mogłyby dotyczyć np. podziału majątku. Mogłoby to pozwolić uniknąć kolejnych postępowań sądowych, które nierzadko trwają kilka lat. Część spraw można by załatwić bowiem, sporządzając odpowiedni akt notarialny.
Kiedy sprawę powinien rozstrzygać sąd?
Przede wszystkim sąd powinien rozstrzygać sprawy, w których rozwodzący się małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci. Sąd bowiem ma doświadczenie i potrafi zastosować odpowiednie środki, których celem jest zadbanie o ich dobro.
W takim przypadku pojawią się również kwestie władzy rodzicielskiej, miejsca zamieszkania dzieci oraz wykonywania kontaktów z nimi. Jeżeli małżonkowie pozostają w konflikcie, zachodzi konieczność ich uregulowania przez sąd. Tutaj również niezbędne jest doświadczenie w rozpoznawaniu tego typu spraw, aby uniknąć krzywdzących rozstrzygnięć.
Czy proponowane rozwiązania wejdą w życie?
Regulacje, o których mowa, to dopiero propozycja rządu. Niemniej jednak już pojawiają się pewne wątpliwości.
Przede wszystkim zgodnie z Konstytucją RP wymiar sprawiedliwości sprawują w Polsce sądy i trybunały. Rozwiązanie małżeństwa w drodze postępowania sądowego to nic innego jak wymiar sprawiedliwości.
Drugą rzeczą jest konstytucyjna ochrona rodziny, którą sprawuje państwo. Małżeństwo jest sprawą publiczną i ma ono istotną funkcję społeczną. Z tego względu państwo zagwarantowało opiekę prawną małżonkom, która również przejawia się przez konieczność przejścia przez postępowanie sądowe w celu uzyskania rozwodu.
Polskie sądy są przepełnione sprawami i każda próba przyspieszenia ich pracy zasługuje na uwagę. Niemniej jednak wszelkie pomysły powinny być szeroko konsultowane, a także poddane analizie na gruncie obowiązujących przepisów. W przypadku możliwości rozwodu u notariusza trudno w tej chwili przewidzieć, kiedy i czy w ogóle przepisy w tym zakresie wejdą w życie, a także czy nie zostaną one zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego.
Jesteś profesjonalnej kancelarii rozwodowej?
Sprawdzam ofertę kancelarii