Polski Ład – zmiany w prawie pracy
Blog

Skontaktuj się z nami

30-03-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Polski Ład jest kojarzony przede wszystkim jako najważniejszy projekt gospodarczy po 1989 roku, który obejmuje przede wszystkim zmiany w podatkach. Wśród jego założeń można znaleźć również nowelizację prawa pracy. Ma ono między innymi lepiej odpowiadać potrzebom współczesnego rynku pracy, to znaczy gwarantować pracownikom pełniejszą ochronę oraz ograniczyć skalę nielegalnego zatrudniania. Co jeszcze rząd przygotował dla pracowników i pracodawców?



Praca „na czarno” - patologia rynku pracy


Wielu pracowników poważnie narzeka na polski rynek pracy, wytykając przy tym wiele patologii, które go przenikają. Najlepszym tego przykładem jest praca „na czarno”, czyli bez zawarcia formalnej umowy. Rozwiązanie to bywa niekiedy korzystne, niemniej stanowi obejście systemu podatkowego oraz systemu ubezpieczeń społecznych, co jest szkodą dla państwa. Polski Ład to zmiany w tym zakresie, które z pewnością idą w dobrą stronę.

Otóż po pierwsze, na mocy pakietu ustaw przygotowanego przez rząd kwota wolna od podatku wzrosła do 30 tysięcy złotych, co sprawia, że nielegalne zatrudnianie jest mniej opłacalne. Co więcej, w przypadku zgłoszenia takiego faktu przez pracownika do Państwowej Inspekcji Pracy odpowiedzialność poniesie wyłącznie pracodawca. Zostaną na niego nałożone przewidziane w przepisach sankcje, a ponadto będzie on musiał zapłacić w całości składek na ubezpieczenia społeczne i składki zdrowotnej od wynagrodzeń osób pracujących nielegalnie.



Pracownik może być spokojny


Pracownik nie musi w żaden sposób obawiać się zgłoszenia tego, że został zatrudniony „na czarno” bądź też otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”. Tego działania są nieuczciwe i zasługują na piętnowanie, z kolei zgłaszającym je należy się odpowiednia ochrona.

Pracownik, który zgłosi fakt, że został zatrudniony „na czarno”, może mieć pewność, że:

nie zapłaci podatku dochodowego z tytułu nielegalnego zatrudnienia oraz od zaniżonych zarobków;

uzyska dostęp do opieki zdrowotnej i świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

nie będzie musiał opłacać składek na ubezpieczenia społeczne od ujawnionego wynagrodzenia, albowiem zostaną one w całości pokryte przez pracodawcę, w tym również w części, która na zasadach ogólnych jest finansowana przez pracownika.

Bez wątpienia zmiany te stanowią poważny krok w walce z poważną patologią polskiego rynku pracy. Należy więc spodziewać się, że pracownicy chętniej zaczną dochodzić swoich praw.



Nowa kwota wolna od podatku


Wysokość kwoty wolnej od podatku od dawna wzbudzała poważne wątpliwości i powszechne niezadowolenie. Po wejściu w życie Polskiego Ładu została ona podniesiona do 30 tysięcy złotych. Problemem, na który należy jednak zwrócić uwagę, jest brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od dochodu. Rząd jednak przygotował ulgę dla klasy średniej mającą zniwelować tę różnicę w odniesieniu do osób uzyskujących roczne przychody ze stosunku pracy w zakresie od 68 412 złotych do 133 692 złotych.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. Mianowicie podniesieniu uległ drugi próg podatkowy. W 2021 roku wynosił on 85 528 złotych, natomiast po wprowadzeniu Polskiego Ładu obowiązuje 120 000 złotych.



Zmiany w rozliczaniu samochodów służbowych


Pracowników, którzy korzystają z samochodów służbowych do celów prywatnych, także dotknęły zmiany. Otóż używanie pojazdów z silnikiem o mocy do 60 kW (w tym również aut elektrycznych) wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku dochodowego w kwocie 250 złotych miesięcznie. Jeżeli jednak moc danego samochodu jest wyższa, podatek także jest wyższy. Jego suma wynosi wówczas 400 złotych.

Polski Ład to pakiet kompleksowych zmian, które dotknęły wielu dziedzin życia. Najlepszym tego przykładem jest praca, która teraz ma być nie tylko lepiej chroniona, ale i lepiej wynagradzana. Jak będą wyglądały te zmiany w praktyce, będzie można się przekonać za jakiś czas po ich wprowadzeniu.