Polski Ład do poprawki, czyli co szykuje rząd
Blog

Skontaktuj się z nami

20-06-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

There are no blog posts added yet.

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Sztandarowy program gospodarczy rządu Zjednoczonej Prawicy od samego początku wzbudzał liczne obawy i kontrowersje. Ekonomiści i księgowi wskazywali na niepotrzebne komplikacje systemu podatkowego oraz na to, że w kieszeniach wielu podatników pozostanie mniej pieniędzy. Politycy uwzględnili jednak te uwagi i przygotowali pakiet poprawek do Polskiego Ładu. Jakie zmiany przygotowali?



Polski Ład i jego główne założenia


Polski Ład to kompleksowy program gospodarczy przygotowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy, którego najważniejszym elementem są zmiany w podatkach. Od samego początku były one jednak krytykowane przez ekonomistów, księgowych oraz doradców podatkowych, którzy wskazywali wprost, że część nowych przepisów wprowadza niepotrzebny chaos, z którym trudno będzie sobie poradzić.


Najważniejsze zmiany, jakie obowiązują od dnia 1 stycznia 2022 roku to przede wszystkim podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz podwyższenie drugiego progu podatkowego do 120 tysięcy złotych. Najbardziej kontrowersyjną zmianą było zlikwidowanie możliwości odliczania od podatku części składki zdrowotnej (7,75%), która od 2022 roku wynosi 9%. Dla wielu przedsiębiorców było to bardzo poważne obciążenie. Rekompensatą miała być tak zwana ulga dla klasy średniej, która jednak wprowadziła niepotrzebne zamieszanie do systemu podatkowego. Mogły z niej skorzystać osoby zarabiające miesięcznie od 5 701 złotych do 12 800 złotych.



Jakie zmiany planują politycy?


Rząd przygotował szereg zmian, który ma uprościć system podatkowy, a ponadto sprawić, że w kieszeniach Polaków pozostanie więcej pieniędzy. W tym celu opracowano między innymi następujące zmiany:

  • powrót do wspólnego rozliczania z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, które zastąpi ulgę w wysokości 1 500 złotych;
  • wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej;
  • obniżenie stawki podatku dochodowego (PIT) z 17% do 12% od dnia 1 lipca 2022 roku dla podatników rozliczających się według skali podatkowej, czyli mieszczą się w pierwszym przedziale skali podatkowej (zarabiają do 120 000 złotych rocznie);
  • likwidacja tak zwanej ulgi dla klasy średniej.

Jak zatem widać, rozwiązania przygotowane przez rząd dotkną zdecydowanej większości podatników.



Czy zmiany będą korzystne?


Z punktu widzenia podatników każda obniżka podatków ma charakter pozytywny. Szczególnie teraz, w czasie wysokiej inflacji spowodowanej pandemią COVID-19 oraz rosyjską agresją na Ukrainę, dodatkowe środki w domowym budżecie z pewnością się przydadzą.


Jeżeli zaś chodzi o zmiany umożliwiające podatnikom rozliczającym się na ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych odliczenie 50% wpłaconej składki zdrowotnej czy też w ramach stawki liniowej, jest to korzyść symboliczna. Może ona bowiem sięgnąć kilkudziesięciu złotych miesięcznie.


Poważne reformy przysparzają na początku wielu trudności związanych ze stosowaniem przepisów. Nie inaczej jest w przypadku Polskiego Ładu. Na szczęście rząd wyszedł naprzeciw postulatom zgłaszanym przez różne środowiska i przygotował pakiet poprawek. Czy okażą się one skuteczne i rzeczywiście poprawią sytuację podatników, okaże się to za jakiś czas.