Polski Ład a ochrona zdrowia
Blog

Skontaktuj się z nami

30-03-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

There are no blog posts added yet.

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Ochrona zdrowia jest jednym z elementów Polskiego Ładu, nowego programu gospodarczego rządu Zjednoczonej Prawicy. W dobie pandemii koronawirusa nikt bowiem nie kwestionuje, że w systemie opieki zdrowotnej konieczne są zmiany, które istotnie wpłyną na jakość gwarantowanej przez państwo ochrony. Jak zatem Polski Ład przełoży się na ochronę zdrowia?



Więcej pieniędzy na zdrowie


Wprowadzenie poważnych zmian w systemie opieki zdrowotnej wymaga poniesienia odpowiednich nakładów. Aby sfinansować zaplanowane założenia, rząd zdecydował, że w ciągu najbliższych 6 lat wydatki na zdrowie publiczne będą systematycznie podnoszone, aż osiągną docelowo 7% PKB. Inwestycje te mają zostać przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń dla personelu medycznego, a także zakup nowoczesnego sprzętu i cyfryzację.

Z publicznych środków sfinansowany zostanie również program badań profilaktycznych dla osób po 40. roku życia. Nie od dziś bowiem wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego też politykom zależy na tym, aby jak najwięcej osób wzięło udział w programie.

Obecnie poważnym problemem polskiego systemu opieki zdrowotnej są kolejki do specjalistów. Do niektórych lekarzy czeka się nawet kilkanaście miesięcy, a w skrajnych przypadkach jeszcze dłużej. Rozwiązaniem tego problemu ma być zniesienie limitów do specjalistów.



Poważne zmiany organizacyjne


Na mocy Polskiego Ładu zostaną wprowadzone także zmiany na szczeblu organizacyjnym. Jedną z najważniejszych jest powstanie Agencji Rozwoju Szpitali. Jej zadaniem będzie opracowywanie planów optymalizacji i modernizacji placówek medycznych, a także sprawowanie nadzoru nad nimi. Dokończone ma zostać także stworzenie sieci szpitali, w ramach której monitorowana będzie jakość świadczonych tam usług medycznych.

Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu powstanie Krajowa Sieć Onkologiczna oraz Krajowa Sieć Kardiologiczna. Dzięki tym programom ma zostać poprawiony dostęp do lekarzy tych specjalności, a ponadto promowany zdrowy styl życia.

Nie bez znaczenia jest także zastosowanie nowoczesnych technologii w ochronie zdrowia. Pacjenci będą mieć możliwość zapisywania się na wizyty przez telefon i Internet. Co więcej, po wyrażeniu odpowiedniej zgody lekarze będą mogli na przykład przesyłać im dokumentację medyczną w formie elektronicznej.

Istotnym punktem Polskiego Ładu w zakresie ochrony zdrowia jest również walka z pandemią covid-19. Zespoły badawcze z najlepszych polskich szpitali oraz uniwersytetów mają otrzymać dodatkowe środki na prowadzenie badań nad koronawirusem, jego dalszymi mutacjami, a także przygotowywaniem szczepionek.



Próba oceny planowanych zmian


Nikogo nie trzeba przekonywać, że polski system ochrony zdrowia nie funkcjonuje najlepiej. Wszelkie zmiany wymagają jednak odpowiednich nakładów. Środki te mają pochodzić przede wszystkim ze składki zdrowotnej, której wysokość zostanie podniesiona. Najbardziej odczują to przedsiębiorcy, którzy nie tylko zapłacą więcej, ale nie będą mogli odliczać tych wydatków od podatku dochodowego.

Niektórzy eksperci wskazują wprost, że planowane rozwiązania nie zmienią zbyt wiele w systemie opieki zdrowotnej. Wskazują oni przy tym, że od lat wydatki w tym zakresie rosną, ponieważ Polacy coraz więcej zarabiają, a jednak jakość usług medycznych nie poprawiła się w zauważalny sposób. Natomiast za pozytywny ruch uznają oni stworzenie narzędzi służących do kontroli jakości świadczeń. Dzięki nim wiadomo będzie, które obszary związane ze służbą zdrowia dalej będą wymagać naprawy.


Polski Ład to niezwykle ambitny program gospodarczy, jednakże jego założenia zweryfikuje życie. Eksperci nie podzielają optymizmu polityków i wskazują na pewne błędy, które mogą stać na przeszkodzie osiągnięcia najważniejszego celu całego planu, jakim jest poprawa jakości życia Polaków. Niemniej jednak zmiany w ochronie zdrowia są bezwzględnie konieczne.