Najczęściej zadawane pytania dotyczące Polskiego Ładu – cz. I
Blog

Skontaktuj się z nami

28-03-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Polski Ład to kompleksowy program gospodarczy przygotowany przez rząd Zjednoczonej Prawicy. W dużej mierze jest on odpowiedzią na kryzys ekonomiczny spowodowany pandemią koronawirusa, w wyniku której wiele osób straciło swoje miejsca pracy, a tysiące firm zostało zamkniętych. Celem Polskiego Ładu jest, przynajmniej teoretycznie, poprawa jakości życia Polaków. W niniejszym artykule zostanie omówiona pierwsza część wątpliwości, jakie wiążą się z nowym programem gospodarczym. W kolejnym wpisie natomiast przedstawiona zostanie druga część najważniejszych pytań.



Jakich obszarów życia dotyczą regulacje zawarte w Polskim Ładzie?


Prace nad Polskim Ładem trwały przez długi czas, przez co przygotowane w nim regulacje obejmują wiele obszarów życia. Otóż w projekt został podzielony na kilka części. Wśród nich wskazać należy następujące obszary: Plan na zdrowie, Uczciwa praca – godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia, czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz Złota jesień życia. Z powyższego jednoznacznie wynika, że regulacje zawarte w Polskim Ładzie dotkną każdego.



Jak będzie wyglądać kwota wolna od podatku?


Od dłuższego czasu zapowiadane są poważne zmiany w systemie podatkowym, które zostaną wprowadzone wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu. Zgodnie z zapowiedziami rządu mają być one korzystne bądź neutralne dla zdecydowanej większości Polaków.


Zasadniczą zmianą w systemie jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Obecnie wynosi ona 8 tysięcy złotych, natomiast od dnia 1 stycznia 2022 roku wzrośnie do 30 tysięcy złotych. Tego rodzaju zmiana poważnie wpłynie na sytuację finansową osób najmniej zarabiających. Część z nich nie zapłaci bowiem ani złotówki podatku dochodowego, natomiast w przypadku innej dużej grupy osób wysokość tej daniny zmaleje. Jak jednak będzie w praktyce wyglądać próba stworzenia nowego systemu podatkowego i czy rzeczywiście będzie mieć ona pozytywny wpływ na portfele Polaków, okaże się po wejściu w życie przepisów. Ekonomiści nie są bowiem w tej kwestii zgodni i wskazują, że inne rozwiązania Polskiego Ładu mogą uderzyć ludzi po kieszeni, przez co podwyższenie kwoty wolnej od podatku może nie być aż tak odczuwalne.



Co dalej ze składką zdrowotną?


Problem braku możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku dochodowego wzbudza ogromne emocje wśród przedsiębiorców. W czasie pandemii i związanej z nią niepewnością sytuacji gospodarczej każda dodatkowa złotówka ma dla wielu osób niemałe znaczenie. W początkowych planach tego typu możliwość miała zostać jednak zlikwidowana i od każdej zarobionej sumy konieczne miało być zapłacenie składki zdrowotnej w wysokości 9% dochodu. Założenie to zostało jednak zmienione poprzez wprowadzenie pewnych odstępstw od proponowanej reguły generalnej. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się poprzez zapłatę podatku dochodowego obliczanego według stawki liniowej, zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9% dochodu. Natomiast w przypadku osób, które rozliczają się za pomocą ryczałtu, jej wysokość będzie uzależniona od dochodu.


Polski Ład z całą pewnością stanowi rewolucję w systemie podatkowym. Jest to wyzwanie nie tylko dla księgowych, ale i dla przedsiębiorców, którzy kalkulują różne rozwiązania pozwalające zapłacić im jak najniższe podatki. Program ten to jednak nie tylko zmiany natury fiskalnej. Polski Ład będzie mieć wpływ na życie wszystkich osób mieszkających w Polsce.