Zakup mieszkania od dewelopera – na co należy uważać?
Blog

Skontaktuj się z nami

27-07-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Zakup mieszkania jest często spełnieniem marzenia i zarazem najpoważniejszym przedsięwzięciem w życiu. Nic zatem dziwnego, że każdy nabywca starannie przygotowuje się do tej transakcji. Na co należy zwrócić uwagę, aby być w pełni usatysfakcjonowanym z jej przebiegu?



Wybór dewelopera


Osoba zainteresowana nabyciem mieszkania z rynku pierwotnego staje przed wyborem dewelopera. Zanim podejmie się ostateczną decyzję, dobrze przeprowadzić dogłębną analizę. Sprawdzić należy, jakie inwestycje zrealizowała już dana firma, czy w związku z tym były jakieś nieprawidłowości. Wiele tego rodzaju informacji można znaleźć w Internecie, podobnie jak opinie klientów, którzy już skorzystali z oferty dewelopera.


Podmiot, który zajmuje się budową mieszkań, powinien być właścicielem działki, na której realizuje inwestycję, co powinno być ujawnione w księdze wieczystej, a ponadto mieć pozwolenie na budowę. Warto również sprawdzić, czy dany deweloper należy do jednej z organizacji branżowych takich jak Polski Związek Firm Deweloperskich, posiada Certyfikat Dewelopera, korzysta z funduszu powierniczego oraz zawiera umowy w formie aktu notarialnego. Wszystko to uwiarygadnia dewelopera w oczach jego potencjalnych klientów.


Gdzie można sprawdzić dewelopera? Otóż warto zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego, aby sprawdzić, czy rzeczywiście dany podmiot figuruje w ewidencji. Dobrze także sprawdzić w sądzie gospodarczym, czy deweloper nie jest w stanie upadłości, a także w sądzie wieczysto-księgowym, jak wygląda sytuacja działki, na której realizowana jest inwestycja. Można także zapytać o opinię w organizacji branżowej.


Co należy wiedzieć w chwili podpisania umowy?



Kupując mieszkanie, które nie zostało jeszcze wybudowane, wiąże się z koniecznością pozyskania odpowiednich informacji. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Przede wszystkim chodzi tutaj o dokładny zakres prac, ich technologię, a także wykorzystane materiały. Niezwykle istotną informacją jest również ostateczna cena mieszkania. W czasie dużej inflacji deweloper może bowiem ją podnieść, jeżeli okaże się, że wzrosną koszty związane z zakupem materiałów budowlanych lub koszty zrealizowania inwestycji, a także, kiedy prace zostaną zakończone.


Co ważne, prace budowlane są dzielone na etapy. Jest więc zwyczajowo przyjęte, że po zakończeniu każdego z nich następuje rozliczenie stron umowy.


Podpisanie umowy


Deweloperzy mają świadomość, jak wielki jest popyt na mieszkania. Z tego względu wprowadzili oni umowę rezerwacyjną, która nie jest korzystna dla kupujących. Na mocy jej zapisów nabywca wpłaca kaucję, która – w razie rezygnacji – przepada. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc standardowa umowa przedwstępna.


Tego rodzaju kontrakt powinien zawierać nie tylko najbardziej podstawowe informacje takie jak na przykład oznaczenie stron i przedmiotu umowy oraz cenę. Dobrze, aby znalazły się w niej również informacje dotyczące zastosowanych technologii, terminu zakończenia prac, a także momentu przeniesienia własności lokalu.


Wielu klientów nie ma wiedzy dotyczącej potencjalnych zagrożeń płynących z zapisów stosowanych w umowach z deweloperami. Z tego względu skonsultować umowę z prawnikiem. Po dogłębnej analizie zapisów kontraktu podpowie on, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy.


Zakup mieszkania to najczęściej wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych. Wiele osób musi zaciągnąć kredyt, który będzie spłacać przez kilkadziesiąt lat. Warto więc starannie przygotować się do takiego przedsięwzięcia, aby zabezpieczyć swoje interesy najlepiej jak to możliwe.