Licencja OEM a BOX – jaka jest różnica?
Blog

Skontaktuj się z nami

20-04-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

There are no blog posts added yet.

Zapisz się do Newslettera

Wyślij

Zakup każdego programu komputerowego wiąże się z koniecznością zaakceptowania warunków licencji. Najlepszym tego przykładem jest niezwykle popularny system operacyjny Windows, który dostępny jest w dwóch typach licencji – OEM oraz BOX. Czym różnią się one między sobą i który z nich jest lepszym wyborem?



Licencja OEM


Skrót OEM oznacza Original Equipment Manufacturer, czyli licencja oryginalnego producenta sprzętu. Jest ona udzielana przez inną firmę niż twórca danego oprogramowania. Nie jest to jednak żaden powód do obaw w kwestii legalności programu.


W przypadku zakupu laptopa z systemem operacyjnym zazwyczaj ma on właśnie licencję OEM. Oznacza to, że nabywca nie otrzymuje wraz ze sprzętem płyty, na której nagrana byłaby kopia oprogramowania, którą można by wykorzystać w razie awarii. Jest to faktycznie pewna niedogodność z punktu widzenia użytkownika, aczkolwiek nie jest to sytuacja bez wyjścia. W przypadku systemu Windows istnieje bowiem możliwość skorzystania ze specjalnego mechanizmu pozwalającego na przywrócenie stanu początkowego sprzętu, jak i uzyskanie dostępu do systemu operacyjnego za pośrednictwem strony internetowej Microsoftu.


Co ważne, obecnie licencja typu OEM nie jest na stałe związana z jednym urządzeniem, a wiąże się ona z kontem Microsoft. Żeby jednak skorzystać z możliwości ponownego zainstalowania systemu na nowym urządzeniu, konieczne jest spełnienie jednego warunku. Mianowicie trzeba najpierw wyłączyć usługę, inaczej nie będzie ona działać na nowym sprzęcie.



Licencja BOX


Mówiąc najprościej, licencja BOX to kopia oprogramowania, którą kupuje się wraz z pudełkiem. Co ważne, w przypadku systemu operacyjnego można to zrobić niezależnie od zakupu komputera. Nabywca otrzymuje swoją kopię na nośniku zewnętrznym, najczęściej jest to płyta CD. Instalacji systemu operacyjnego należy dokonać samodzielnie, co nie jest tak skomplikowanym procesem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.


Istotną kwestią jest jednak fakt, że współcześnie oferowane wersje systemów operacyjnych nie różnią się między sobą aż tak znacząco, jak miało to miejsce przed laty. Z tego względu wersja BOX zazwyczaj nie jest droższa od OEM o około 100 złotych.


Rozważając zakup licencji BOX, należy sprawdzić, jaką liczbę stanowisk ona obejmuje.



OEM i BOX – jakie są różnice?


Jak już wcześniej zostało powiedziane, obecnie różnice pomiędzy licencjami OEM i BOX nie są zbyt duże. Dawniej w przypadku starszych wersji systemu Windows różnice w cenie były wyraźnie zauważalne, a w parze z nimi szły uprawnienia użytkownika. Wersja OEM była bowiem przypisana do płyty głównej danego urządzenia, co sprawiało, że można było korzystać z niej wyłącznie jednym komputerze. Aby korzystać z systemu na większej liczbie urządzeń, należało nabyć licencję BOX.


Inną istotną różnicą jest fakt, że w ramach licencji BOX można sprzedać swoją kopię innemu użytkownikowi. Takiej możliwości nie ma natomiast w przypadku wersji OEM. Wówczas możliwe jest co najwyżej sprzedanie urządzenia wraz z zainstalowanym systemem.


Współcześnie oferowane oprogramowanie komputerowe dostępne jest w ramach różnych licencji. Najlepiej widać to na przykładzie systemów operacyjnych. Różnice pomiędzy wersjami OEM i BOX nie są tak duże, jak przed laty, niemniej jednak bardziej wymagający użytkownicy z pewnością zainteresują się tą drugą.