Kontrole skarbowe menedżerów na ryczałcie podatkowym

Blog

Skontaktuj się z nami

14-08-2024
prawo podatkowe pomoc prawna

Menedżerowie rozliczający się na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych coraz częściej znajdują się na celowniku organów podatkowych. Nie są to jednak masowe kontrole. Warto więc zadbać o prawidłowość prowadzonej dokumentacji, ponieważ to ona staje się głównym obiektem zainteresowania urzędników fiskusa.

 

Na co zwracają uwagę kontrolerzy?

 

Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których organy podatkowe inicjują postępowanie w przypadku menedżerów, którzy oprócz zarządzania spółką prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Osoby te w ramach działalności świadczą dodatkowe usługi na rzecz spółki.

 

Kontrolerów interesuje przede wszystkim dokumentacja podatkowa. Urzędnicy sprawdzają więc, kto był stroną danej umowy, jakie usługi zostały w jej ramach wykonane, a także jakie było wynagrodzenie.

 

Dlaczego organy podatkowe prowadzą kontrole? Mianowicie badają one, czy działalność gospodarcza w danych przypadkach nie ma na celu obejścia przepisów Kodeksu pracy. Urzędnicy sprawdzają więc samodzielność menedżerów oraz to, czy faktycznie ponoszą oni ryzyko gospodarcze.

 

Uwaga na dokumentację

 

Prawnicy zajmujący się tematyką karnoskarbową wskazują, iż obecnie nie można mówić o wzmożonych kontrolach organów podatkowych. Można jednak zauważyć kontrole, których celem jest zweryfikowanie prawidłowości stawki ryczałtu. Pomyłki w tym zakresie zdarzają się szczególnie u przedsiębiorców, którzy rozliczają się na podstawie kilku stawek.

 

W związku z powyższym eksperci radzą, aby zadbać o prawidłowość prowadzonej dokumentacji. Wszelkie nieprawidłowości mogą bowiem przyczynić się do problemów natury prawnej. Co zatem powinna zawierać dokumentacja? Otóż przede wszystkim chodzi tutaj o takie informacje jak rodzaj świadczonych usług, wymiar czasowy ich świadczenia oraz odbiorców usług.

 

Niezwykle istotną kwestią jest dbanie o to, aby dokumentacja prowadzona była na bieżąco. W przeciwnym razie odtwarzanie danych może okazać się bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

Coraz trudniej o stawkę ryczałtu 8,5%

 

Prawnicy, którzy zajmują się podatkami, wskazują, że obecnie coraz trudniej jest o stawkę ryczałtu w wysokości 8,5%. Najlepszym tego przykładem jest interpretacja z dnia 12 lipca 2024 r. (nr 0115-KDST2-1.4011.259.2024.2.RH), dotycząca przedsiębiorcy, który zawarł z kontrahentem umowę o świadczenie usług doradztwa w zarządzaniu łańcuchami dostaw. Przedmiotem jego działalności było doradztwo w zakresie organizacji i finansowania importu, eksportu i handlu surowcami energetycznymi, w tym węglem i biomasą.

 

Przedsiębiorca uzyskał opinię urzędu statystycznego, zgodnie z którą są to usługi sklasyfikowane według PKWiU 70.22.16.0 – usługi doradztwa związane z zarządzaniem łańcuchem dostaw i pozostałe usługi doradztwa związane z zarządzaniem. Początkowo fiskus uważał, że tego typu działalność jest opodatkowana stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, jednakże obecnie twierdzi, iż właściwa jest stawka 15-procentowa.

 

Dyrektor Krajowej Izby Skarbowej zdecydował podobnie w interpretacji z dnia 3 czerwca 2024 r. (nr 0112-KDSL1-2.4011.313.2024.1.KS). Są również sytuacje, w których fiskus odmawia wydania interpretacji. Dzieje się tak np. wówczas, gdy osoba o nią wnioskująca zmierza – w ocenie organów podatkowych – do uniknięcia opodatkowania.

 

Obowiązku podatkowego nie da się uniknąć, chyba że przysługuje od niego ustawowe zwolnienie. Niekiedy jednak można skorzystać z korzystniejszych form opodatkowania, co jest możliwe np. w przypadku menedżerów. Trzeba pamiętać, aby w takim przypadku starannie prowadzić dokumentację na wypadek kontroli fiskusa.

 

Potrzebujesz obsługi prawnej z zakresu prawa podatkowego?

 

Sprawdzam ofertę kancelarii

Najpopularniejszy post

Gotowe pomysły na biznes prosto do Twojej skrzynki

Wyślij