Aktualizacja oprogramowania – o czym należy pamiętać?
Blog

Skontaktuj się z nami

25-04-2022
Photo representing the subject of the blog

Najpopularniejsze posty

Zapisz się do Newslettera

Wyślij


Na czym polega akutalizacja oprogramowania?


Aktualizacja oprogramowania (software update) to nic innego jak pakiet zmian przygotowanych przez twórcę programu komputerowego bądź bazy danych, którego celem jest jego naprawa lub usprawnienie działania. Zazwyczaj obejmuje ona swoim zakresem takie kwestie jak naprawa istniejących błędów i luk, poprawa funkcjonalności, użyteczności, a także wydajności.


Można wyróżnić kilka rodzajów aktualizacji:

  • hotfix – jest to poprawka bądź naprawa przygotowana w celu usunięcia konkretnego błędu, w praktyce rozwiązanie to jest stosowane, gdy problem jest na tyle poważny, że nie można zwlekać z jego usunięciem, a tym bardziej czekać do kompleksowej aktualizacji;
  • aktualizacja zabezpieczeń (security update) – polega ona na poprawie zabezpieczeń danego programu, na przykład przed atakami hakerskimi;
  • sevice pack – kompleksowy zestaw aktualizacji, którego celem jest rozwiązanie szeregu problemów oraz dodanie nowych funkcji oprogramowania.

Aktualizacja oprogramowania to zatem niezwykle istotna kwestia z punktu widzenia każdego użytkownika. Szczególnie, jeżeli służy ono do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa.


Dlaczego należy aktualizować oprogramowanie?


Specjaliści z zakresu informatyki wskazują kilka powodów, dla których należy aktualizować oprogramowanie. Pierwszym z nich jest wspomniana już wcześniej naprawa błędów, które zdarzają się nawet najlepszym twórcom, a ich odkrycie dokonywane jest przypadkiem. Tego rodzaju błędy mogą być mniej bądź bardziej poważne. W skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do uniemożliwienia korzystania z oprogramowania.


Po drugie, aktualizacja oprogramowania wiąże się z poprawą kwestii cyberbezpieczeństwa. Ataki hakerskie nie są czymś wyimaginowanym, przydarzają się nie tylko wielkim korporacjom i instytucjom państwowym. Z tego względu należy dbać o to, aby stosowane oprogramowanie było możliwie najlepiej chronione przed tego rodzaju zdarzeniami.


Po trzecie, coraz częściej zdarzają się także kradzieże tożsamości. Dotyczą one także wielu danych osobowych, które przechowywane są w firmach – na przykład dane pracowników lub kontrahentów. Jeżeli tego rodzaju informacje dostaną się w niepowołane ręce, może to doprowadzić do poważnych szkód. Ktoś może na przykład próbować zaciągać na obce nazwisko różnego rodzaju zobowiązania bądź płacić cudzą kartą.


Aktualizacja oprogramowania a umowa wdrożeniowa 


Wdrożenie oprogramowania w firmie odbywa się zawsze na podstawie umowy regulującej tę kwestię. Warto więc zadbać, aby wśród jej postanowień znalazły się także zapisy dotyczące aktualizacji. Co konkretnie powinno zostać zawarte w treści takiego kontraktu? Otóż przede wszystkim należy zapisać w umowie przewidywane aktualizacje bądź nowe wersje oprogramowania – jak często będą one przygotowywane przez twórcę i co będą obejmować swoim zakresem. Z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy niezwykle istotną kwestią jest ewentualna odpłatność aktualizacji. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby były one darmowe, jednakże jeżeli będą płatne, podniesie to rzeczywisty koszt wdrożenia oprogramowania. Nie powinno zabraknąć także zapisów odnoszących się do zasad przeprowadzania aktualizacji – na przykład tego, czy będą one instalowane przez informatyka pracującego w danej firmie bądź z nią współpracującego, czy też przez przedstawiciela twórcy programu. Ponadto należy zapisać w umowie, co się stanie, jeżeli aktualizacje nie zostaną wdrożone, a także, jeżeli przedsiębiorca zrezygnuje z zakupu nowej wersji.


Rozwój technologii sprawił, że prowadzenie działalności gospodarczej stało się łatwiejsze niż dawniej. Wiele procesów można zoptymalizować dzięki specjalnemu oprogramowaniu. Należy jednak pamiętać, że tego typu programy komputerowe również wymagają aktualizacji. Warto mieć tego świadomość już na etapie tworzenia umowy wdrożeniowej, aby uregulować w niej najważniejsze kwestie.